NOC BIBLIOTEK

9 czerwca w całej Polsce odbyło się IV wydanie ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. W tym roku udział w niej zadeklarowało aż 1873 biblioteki z całej Polski, w tym również nasza biblioteka szkolna. Ze względów organizacyjnych zaprosiliśmy uczniów na wspólne nocowanie wcześniej, bo w piątek 8 czerwca. Pomysł nocy w szkole spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, niestety do wspólnej zabawy mogliśmy zaprosić tylko 15 osób. Impreza rozpoczęła się o godzinie 19-tej Familiadą, w której  pytania dotyczyły literatury i naszej szkoły. O godzinie 20:00 udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej na film pt.: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valeby. Oprócz seansu, czekały na nas również przekąski i napoje. Przed 22:00 wróciliśmy do szkoły. Dostarczyliśmy sobie energii zajadając się pizzą i rozpoczęliśmy kolejną turę zabaw. Była bomba i najbardziej wyczekiwana atrakcja – „cinkowanie” czyli nocne podchody. Uzbrojeni w latarki uczniowie, podzieleni na grupy wraz ze swoimi Milczącymi Opiekunami wędrowali po szkole wykonując różnego rodzaju zadania. Tegoroczna „Noc bibliotek” w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości przebiegała pod hasłem „Rzeczpospoczyta”. Nasi uczniowie podczas podchodów mieli okazję przenieść się do czasów, w których to Swarzędz na powrót stał się polskim miastem. Spać udaliśmy się około godziny pierwszej w nocy. Niektórzy uczniowie jeszcze do godziny trzeciej czytali książki. O godzinie 8 rano z ogromnym bólem serca musieliśmy naszych śpiochów obudzić. Po prawie 13 godzinach spędzonych razem rozstaliśmy się – bardzo zmęczeni, ale równie mocno zadowoleni.

Serdecznie dziękuję p. Magdzie Ofierskiej z Biblioteki Pedagogicznej za gościnę i poświęcony czas. A także Ani Gibek- naszej fantastycznej nauczycielce historii, która przyjechała na czas nocnych podchodów, aby wcielić się w rolę Milczącego Opiekuna.

Izabela Metler-Matuszewska

Więcej zdjęć w zakładce Biblioteka.