Muzeum szkolne

MUZEUM SZKOLNE

HYMN SZKOLNY

Szkolne Muzeum rozpoczęło działalność w Szkole Podstawowej Nr 1 w 1994 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły, pani Haliny Hałas. Prace były koordynowane przez dyrektora szkoły oraz przez przedstawiciela Rady Rodziców p. Romana Sielickiego. Gabloty sztandarowe wykonał p. Jarosław Rutawski. Cenne zbiory dostarczyli: Maria Arentowska, Maria Czosnowska, Anna Ignaczewska, Stanisław Jaskuła, Henryk Klinke, Bolesław Majerowicz, Zdzisława Mikołajewska, Janina Prędka, Wanda Przybylska, Wanda Walenciak, Aniela Borchon, Zygmunt Sierant, Roman Sydorko, Jan Nawrocki, Zygmunt Penczyński, Danuta Wiśniewska, Leokadia Szłapka oraz Anna Gryczyńska, Honorata Kasprowicz, Małgorzata Przybylska i inni. Skatalogowaniem zbiorów zajęła się p.Renata Grabowska, bibliotekarz szkolny. Zgromadzone dzięki ofiarodawcom materiały podzielone zostały na dwa działy: historia i współczesność.

W części historycznej zobaczyć można stare kroniki, zdjęcia i świadectwa. Szczególnie cennym eksponatem jest oprawiona w ramkę fotografia klasy VII b z 1912 r. ofiarowana przez p. Stanisława Jaskułę. Drugi dział – współczesny – prezentuje: dyplomy, puchary, kroniki szkolne i klasowe, czyli świadectwa sukcesów odnoszonych przez uczniów Jedynki oraz opis codziennego życia szkoły na kartach kronik. Tworząc muzeum organizatorzy wyrazili nadzieję, że ekspozycja muzealna pozwoli poznać i zrozumieć przeszłość małej ojczyzny, miejsce pracy i nauki, posłuży przyjaźni przeszłych i przyszłych pokoleń. Sala muzealna obrazująca przeszłość i współczesne oblicze szkoły stwarza doskonałą okazję nie tylko do poznania dziejów szkoły, lecz także do realizacji celów dydaktycznych i wychowawczych. W założeniu organizatorów muzeum nie miało być zamkniętą na klucz salą wystawową, dlatego uczniowie są włączani w działalność muzeum.

W roku szkolnym 2001/2002 zaangażowana została przez nauczyciela historii i społeczeństwa większa liczba uczniów. W przygotowanie wystawy czasowej pt. Moje rodzinne pamiątki włączyli się przede wszystkim uczniowie klas czwartych i zaangażowali ich rodzice. W ten sposób powstała ekspozycja, na której zobaczyć można było: zdjęcia z czasów I wojny światowej, dokumenty osobiste, lampy naftowe, nosidło do wody, żelazko na duszę, adapter, medale, srebrną puderniczkę, haftowane ręcznie serwetki i wiele innych przedmiotów pamiątek rodzin swarzędzkich.

W roku szkolnym 2002/2003 ponownie uczniowie klas czwartych stworzyli wystawę czasową Moje korzenie. Tym razem skupili się na szukaniu własnych korzeni. Efektem tej pracy były graficzne prezentacje rodzin. Uczniowie przygotowali: drzewa genealogiczne, domki i kroniki rodzinne wzbogacone zdjęciami i opisami. Wśród zaprezentowanych rodzin znalazły się takie, które od kilku pokoleń mieszkają w Swarzędzu, a ich członkowie są absolwentami Szkoły Podstawowej nr 1.

W 2003 r. muzeum doczekało się wymiany okien, odnowiono gabloty, zmianie uległ wystrój sali wystawowej. Zdjęcia otrzymały kolorowe ramki  i nowe opisy, uporządkowane zostały na nowo puchary i kroniki. Na ścianie obok sztandaru zawisł tekst hymnu szklonego. W lutym 2004 r. w ramach przygotowań do obchodów Święta Szkoły p.Robert Maćkowiak ufundował nowe gabloty, co pozwoliło na wzbogacenie ekspozycji.

Na podstawie opracowania
pani Elżbiety Nawrockiej