klasa 6b

ROK SZKOLNY 2017-2018

WYCHOWAWCA: PANI EWA KRUŚWICKA

WITAMY NA STRONIE KLASY 6B  🙂

 

PRZEWODNICZĄCA: MARIA ZUCHNIAK
Z-CA : DOMINIK SOSNA
SKARBNIK: OLIWIA KAŹMIERCZAK

 

„DOROSŁOŚĆ”

Dorosłość to jest nuda
jest to wielka buda,
gdzie jest się nudnym gościem
i żyć nie jest prościej,
gdy będę opryskliwy
i będę bardzo chciwy
dla dzieci będę głupcem
i stanę się krogulcem.
Będę bać się pracy,
Szefa i skrobaczy,
nie będę fantastyczny
ani gigantyczny.
Czy być dorosłym chce się,
Czy mieszkać w dziwnym lesie,
Wśród wielu książek, baśni
Których nie ma w wyobraźni.
Czy być odpowiedzialnym jest warto
Niż radosnym dla świata
Być też miłym
A nie opryskliwym.
Lecz kiedy się to zacznie
Nie będę Wierzyc w baśnie
Przestanę być maluchem
Lecz zacznę być wrednym karaluchem.

Kornelia B.

Mam na imię Mateusz i jestem nowy w klasie 6b. Trochę się bałem zmienić klasę , ale w tej klasie jest mi bardzo dobrze. Mam nowych kolegów i koleżanki i cała klasa jest sympatyczna i ze mną rozmawia :).

Mateusz W.

11 listopada

10 listopada odbył się apel z okazji święta Niepodległości. Wszyscy przyszliśmy ubrani na galowo. Wraz z nauczycielem zeszliśmy do sali gimnastycznej gdzie odbyła się akademia. Uczniowie prowadzący akademię świetnie opowiadali, a uczniowie z chóru pięknie śpiewali. Akademia była bardzo interesująca. To był niezapomniany dzień.

Marysia Z.

TAJEMNICZY POKÓJ

W sobotę, 21 października 2017 r. odbyło się spotkanie z kulturą. Była to wycieczka zorganizowana przez panią bibliotekarkę. Podobnie jak w zeszłym roku pojechaliśmy do „tajemniczego pokoju” w Poznaniu. Tym razem była to przygoda pod nazwą ”Na ratunek tygrysom”. Naszym zadaniem było odnaleźć zagubionego tygryska. Pokój przypominał dżunglę. Pierwsze polecenie polegało na ułożeniu klocków na planszy. Stworzyły one kod do pierwszej kłódki. Następnie musieliśmy skorzystać z podpowiedzi, których mogliśmy otrzymać tylko 5. Jeżeli cała grupa zgodziła się na podpowiedź trzeba było pomachać do kamery znajdującej się w pokoju. Gdy udało nam się rozwiązać kolejne zadanie nagle na ścianie otworzyły się drzwi. Musieliśmy przejść przez tunel do drugiego pokoju, w którym były sztuczne małpy i nietoperze oraz wielka tablica zawieszona na ścianie. Nasze zadanie polegało na rozwiązaniu tekstu i ułożeniu w odpowiedniej kolejności sztucznych zwierząt. Udało nam się też otworzyć specjalną kłódkę na kierunki. Było w niej pokrętło, którym należało przesuwać według kodu z zadania. W skrzynce, którą otwierała kłódka znajdowała się sztuczna świeca. Sztuczne świece skierowały nas do skrzyni z klamką. Dzięki niej i w efekcie wszystkich rozwiązanych do tej pory zadań udało nam się wreszcie wyjść z pokoju.

W przygodzie „Na ratunek tygrysom” uczestniczyłem z Kornelią, Marysią i dziewczynami z 5 klasy. Jak na wszystkich dotychczasowych „spotkaniach z kulturą” i tym razem bawiliśmy się wybornie!

Maks J.

WIGILIA KLASOWA

W dniu 22 grudnia nie mieliśmy lekcji, spotkaliśmy się wszyscy na wigilii klasowej. Stoły były pięknie nakryte, były świece, pierniczki, mandarynki i soki. Śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy i graliśmy w gry. Po tym jak podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia, Pani rozdała nam prezenty. Jednak nie było tak łatwo, żeby otrzymać prezent trzeba było zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk. Wszyscy sobie świetnie poradzili :). Wszyscy byli zadowoleni, to była udana wigilia 🙂 !

Ergan

14 stycznia 2018 roku odbył się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Moja grupa kwestowała od 10.00 do 12.00. W skład naszej grupy wchodzili: Marta 6B, Gracja (która była kapitanem) 6E i ja. Naszym opiekunem była Pani Ewa Kruświcka. Na początku spotkaliśmy się w szkole, pobraliśmy puszkę, serduszka i identyfikatory. Zbiórkę pieniędzy rozpoczęliśmy w okolicach naszej szkoły. Następnie poszliśmy pod kościół św. Marcina. Tam nazbieraliśmy najwięcej pieniędzy ponieważ właśnie skończyła się msza św. i wszyscy wychodzili z kościoła. Potem poszliśmy w kierunku stadionu Unii aby oddać puszkę. Po drodze udało się nam zebrać jeszcze trochę pieniędzy.

2 godziny naszego „dyżuru” minęły bardzo szybko. Zebraliśmy 371 zł.

W tym roku WOŚP zbierał pieniądze dla ratowania najmłodszych dzieci. To bardzo ważny cel. Mama pokazała mi certyfikat badania słuchu dla noworodków wykonany na sprzęcie podarowanym przez WOŚP. Taki certyfikat w książeczce zdrowia ma też mój brat i pewnie wszyscy moi koledzy i koleżanki.

Cieszę się, że mogłem pomóc!

Maks J.

 

Paddington 2

W dniu 24.01.2018 pojechaliśmy do kina. Oglądaliśmy film w którym występował miś o imieniu Paddington. Film był bardzo ciekawy, śmieszny i wzruszający. Podobał nam się wszystkim. Po seansie poszliśmy coś zjeść w Mc’donald’s. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. To był udany dzień :).

Michał

W dniu 24.01.2018 nasza klasa wraz z klasą 6a wybrała się do kina na film pod tytułem „Paddington 2”. Tego dnia o godzinie 8:00 odbyła się zbiórka na boisku, a następnie udaliśmy się na przystanek. Podczas jazdy autobusem panowała radosna atmosfera, śmialiśmy się i opowiadaliśmy sobie żarty. Droga minęła nam bardzo szybki. Gdy dojechaliśmy na miejsce udaliśmy się na samą górę Galerii Malta, gdyż tam znajduje się kino. Film „Paddington 2” opowiadał o rezolutnym niedźwiadku o nienagannych manierach i skłonnościach do wpadania w tarapaty. Rewelacyjny film familijny dla całej rodziny, ciekawy, wesoły, wzruszający i pełen emocji. Po zakończonym seansie poszliśmy do Mc’donald’s lub KFC. Gdy skończyliśmy jeść pani Ewa powiedziała, że czas wracać, więc udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Bardzo dziękujemy naszej wychowawczyni, że mimo naszego nie zawsze „dobrego zachowania” zabrała nas do kina. To był fantastyczny dzień 🙂

Maks Cz.

2 lutego, w piątek w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas 6 i 7. Impreza zaczęła się o godzinie 17:30 , wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Na początku czuliśmy się trochę nieswojo, ale po kilku piosenkach zaczęliśmy się świetnie bawić. Tańczyliśmy w parach, osobno i w grupach. Wszystkim się podobało ale najbardziej dziewczynom, które bardzo lubią tańczyć. Panie nauczycielki cały czas nas pilnowały , żeby nikt nie zrobił sobie krzywdy. Za muzykę odpowiedzialny był Dawid z 7 klasy, ale każdy z nas mógł przynieść swoją płytę z ulubionymi piosenkami. Dyskoteka skończyła się o godzinie 20:00, żałowaliśmy że tak szybko, ale mamy nadzieję że pani dyrektor zgodzi się na jeszcze jedną dyskotekę w tym roku.

Damian

Dnia 02.02.2018 o godzinie 18:30 rozpoczęła się dyskoteka dla klas 6 i 7. Po dotarciu do szkoły, została sprawdzona obecność i udaliśmy się do szatni i do sali aby zostawić picie i jedzenie. Na sali gimnastycznej leciała już muzyka. Wszyscy się super bawili. O godzinie 20:00 dyskoteka się skończyła i udaliśmy się do domów. To był bardzo fajny wieczór :).

Oliwia

Dzień Patrona

W dniu 02.03.2018 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica. O godzinie 8:00 na sali gimnastycznej odbywał się uroczysty apel. Cała klasa wraz z wychowawcą brała w nim udział. Na początku apelu pani Dyrektor nas powitała i opowiedziała o naszym patronie. Podczas uroczystości wyróżnieni w konkursach i zawodach sportowych uczniowie odebrali nagrody. Marta i Kornelia z naszej klasy śpiewały w chórze. Młodsze klasy przygotowały układ choreograficzny i przedstawienie. Apel przebiegł w przyjemnej atmosferze.

Marysia.

Zgrupowanie reprezentacji Polish Soccer Skills U – 12.

Dnia 25 marca musiałem stawić się na lotnisku Chopina w Warszawie. Po pożegnaniu się z rodzicami i po odprawie, do Barcelony wylecieliśmy o godzinie 21:25. Na miejscu byliśmy o 24:30, następnie autokarem udaliśmy się do hotelu. Podczas pięciodniowego pobytu w Hiszpanii ciężko trenowaliśmy z reprezentacją i rozgrywaliśmy sparingi z takim drużynami jak: Europa Barcelona, Espanyol Barcelona i Girona. W ten sposób mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności z rówieśnikami z hiszpańskich klubów.Wolny czas między treningami wykorzystaliśmy na zwiedzanie Barcelony i zakup pamiątek. Najbardziej podobało mi się zwiedzanie całego obiektu sportowego Camp Nou, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym zgrupowaniu, było to dla mnie duże wyróżnienie i zachęta do dalszej ciężkiej pracy :).

Maks Cz.

Mój wspaniały Londyn !!!

W sobotę 7 kwietnia Amelia, Maks, Maks i ja  wraz z panią Ewą wyruszyliśmy na wycieczkę do Londynu. Po kilkunastogodzinnej podróży, podczas której poznaliśmy wiele fajnych osób z innych szkół,  dotarliśmy do celu.

Pierwszego dnia pojechaliśmy do Greenwich zobaczyć Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, na ścianie którego zaznaczono południk zero. Popołudniu płynęliśmy Tamizą do Tower of London. Wieczorem udaliśmy się do rodzin, u których mieszkaliśmy przez następne dni.

Kolejne dni były pełne atrakcji. Jeździliśmy London Eye, byliśmy w kinie 4D na filmie o Londynie, spacerowaliśmy Oxford Street, podziwialiśmy Londyn, jego zabytki i pomniki.

Jeden dzień minął nam pod hasłem „Harry Potter”. Pojechaliśmy do studia filmowego, gdzie kręcono sceny do serii o Potterze. Byliśmy też w Oxfordzie, który w filmie był Hogwartem.

Na zakończenie odwiedziliśmy wytwórnię M&M’s-ów i zrobiliśmy słodkie zakupy.

                To była fantastyczna i niezapomniana wycieczka 🙂

Dominik.

 

  

7 kwietnia 2018 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Londynu. W wycieczce tej brały udział  szkoły nie tylko ze Swarzędza ale również z Mosiny, Koziegłów i Poznania. Z naszej klasy pojechały tylko trzy osoby: Maks Dembiński, Dominik Sosna i ja. Nasza podróż przebiegała przez Niemcy, Belgię, Holandię i Francję i trwała wiele godzin. W tym czasie zdążyliśmy się wszyscy lepiej poznać. Po kilkunastu godzinach dotarliśmy do celu.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Greenwich i zobaczyliśmy królewskie obserwatorium. Po południu płynęliśmy Tamizą aż do Tower Bridge. Wieczorem pojechaliśmy do rodzin, które zaoferowały nam noclegi. Razem z Maksem i Dominikiem trafiliśmy do bardzo miłej starszej pani – Pameli Taylor. Przyjęła nas bardzo serdecznie i opiekowała się nami nawet w trudnych, stresujących sytuacjach tęsknoty za domem. Kolejne dni były równie fantastyczne jak ten pierwszy: byliśmy w London Eye, widzieliśmy film o Londynie w technologii 4D, byliśmy w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud i mogliśmy sobie zrobić zdjęcia różnymi sławnymi postaciami. Mnie najbardziej zafascynowali: Johnny Depp, Adele, Bob Marley, Cristiano Ronaldo, Michael Jackson, Amy Winehouse, Marylin Monroe, Emma Watson i Brad Pitt. Spacerowaliśmy po Oxford Street i przemierzyliśmy duże odległości zwiedzając Londyn. Cały jeden dzień poświęciliśmy Harremu Potterowi: byliśmy w Warner Bros Studio i zobaczyliśmy rekwizyty i pomieszczenia które były wykorzystywane podczas kręcenia filmów z serii „Harry Potter”. Odwiedziliśmy też jeden z kampusów uniwersyteckich w Oxfordzie, który był inspiracją do wyglądu Hogwardu.

Ostatniego dnia mieliśmy okazję zrobić słodkie zakupy w sklepie M&M’s. Byliśmy też w chińskiej dzielnicy.

Tak zakończyła się nasza wycieczka a zarazem super przygoda w Londynie.  Podobnie jak w drodze do Wielkiej Brytanii również z powrotem mieliśmy okazję przejechać Eurotunelem pod Kanałem La Manche.

Londyn to piękne miasto i cieszę się, że mogłem je zobaczyć.   W piątek około godz. 17:00 byliśmy już w Poznaniu.

NIGDY TEGO NIE ZAPOMNĘ !!!

Maks J.

Wycieczka do Rewala 🙂

W dniach 07.05.-09.05.2018 moja klasa razem z klasą 6e pojechała na wycieczkę do Rewala. Po wczesnej zbiórce ruszyliśmy w drogę. W pierwszym dniu zwiedziliśmy kościół w Trzęsaczu, następnie udaliśmy się do hotelu. Po rozpakowaniu się wyruszyliśmy na plaże, która była tylko 20m od naszego hotelu. Tam bawiliśmy się i wygłupialiśmy. Wróciliśmy na kolację, a później mieliśmy czas dla siebie. Następnego dnia po śniadaniu, jechaliśmy kolejką wąskotorową do Niechorza. Tam poszliśmy zwiedzać latarnię morską, z której widoki były piękne :). Dowiedzieliśmy się że latarnia ta ma 45m wysokości oraz 208 stopni. Później spacerowaliśmy po plaży, byliśmy na lodach i gofrach. Po obiedzie udaliśmy się na plaże, aby korzystać z pięknej pogody. Wieczorem mieliśmy ognisko, podczas której Gracja i Maks grali na gitarach, a ja zaśpiewałem piosenkę, którą wymyśliłem o naszej wycieczce. W ostatnim dniu odwiedziliśmy Woliński Park Narodowy, Międzyzdroje i Turkusowe Jeziorko. W drodze powrotnej odbył się quiz na temat zwiedzanych przez nas obiektów. Ta wycieczka była super ! 🙂

Piotr.