Klasa 1a

ROK SZKOLNY 2017-2018

           WYCHOWAWCA: PANI MAŁGORZATA WESOŁOWSKA

              Witajcie Pierwszoklasiści

Dzień 4 września 2017 r był dla Was dniem pełnym wrażeń, ponieważ po raz pierwszy stanęliście w progach Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu i rozpoczęliście swoja szkolną przygodę jako klasa I a.  Mnie przypadło w udziale wprowadzanie Was w ten świat pełen tajemnic i niespodzianek.  Mam nadzieję, że razem wiele zdziałamy, a  Techniki Freineta, Projekty eTwinning, program „Pomysłowy rok” czy udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwolą Wam zdobywać  coraz to nowe wiadomości i umiejętności  oraz rozwijać się w wielu dziedzinach.   Myślę, że będzie to dla Was nie tylko pomysłowy, ale przede wszystkim ciekawy rok w szkole. Życzę więc Wam wielu sukcesów i odważnego podejmowania coraz to nowych wyzwań.

        wychowawczyni  Małgorzata Wesołowska

          Światowy Dzień Kropki

              – piątek 15 września

To był naprawdę niesamowity dzień.!  Zapewne zapytacie dlaczego? Otóż każdego roku 15 września obchodzi się na całym świecie  Światowy Dzień Kropki. Postanowiliśmy dołączyć do grona tych, którzy tego dnia świetnie się bawią i wypełniają ten dzień różnymi kropkami. Już wczoraj nasza pani umówiła się z dziewczynkami, że  przyjdą do szkoły ubrane w groszki. A dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od kodowania. Naszym zadaniem było zakodowanie kropki wg. podanego szyfru. Bardzo nam to podobało i mamy nadzieję, że  kodować będziemy częściej. Później pracowaliśmy w grupach i tworzyliśmy coś z narysowanej na kartce kropki. Trzeba przyznać, że pomysłów nam nie brakowało. Powstała więc łąka z kwiatami, różne zwierzęta, wazon z kwiatami  i wiele innych elementów. Po wykonaniu tego zadania nasza pani przeczytała nam książkę pt: „Kropka” i wówczas dowiedzieliśmy się  dlaczego obchodzi się na świecie takie fajne święto. Spróbowaliśmy też zrobić kropkę z własnego ciała podczas zabawy przy muzyce. Ostatnim zadaniem w dniu dzisiejszym było namalowanie świata kropek. Powstały naprawdę niesamowite obrazy, które zawisły w naszej galerii. To był po prostu fantastyczny dzień w szkole!                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

Musimy jeszcze  dodać, iż nasza pani  stworzyła nam  Padlet, który będzie naszą dodatkową kroniką klasową.

                   Projekt eTwinning 

     „Czytamy przyrodę – las jesienią „

                          21 września

Dzisiejszego dnia rozpoczęliśmy realizowanie zadań  projektu eTwinning, którego autorką jest nasza pani. Wraz z nami w tym projekcie uczestniczą uczniowie z innych szkół w Polsce: z Poznania, z Warszawy, z Bodzanowa, z Chrząstawy Wielkiej i z Wiktorowa. Tak się składa, że prawie wszyscy jesteśmy pierwszoklasistami  bo tylko uczniowie z Chrząstawy Wielkiej są w klasie III. Zadanie pierwsze polegało na stworzeniu krótkiego filmiku powitalnego, abyśmy mogli  poznać się nawzajem. Podobne filmiki stworzyły pozostałe panie i wszystkie zostały umieszczone w Dzienniku projektu na platformie eTwinning. Drugą częścią zadania pierwszego było stworzenie „map myśli” do pojęcia „las”, którą robiliśmy w parach. Tworząc wspólną „mapę myśli” spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: czego nauczymy się o lesie?”

 

 

 

 

 

 

 

Projekt eTwinning – wycieczka do lasu

                wtorek 26 września

Dziś  realizowaliśmy drugie zadanie projektu czyli pojechaliśmy na wycieczkę  do lasu w Łęknie k/ Zaniemyśla. Była to zarazem wycieczka integracyjna więc pojechało z nami kilkoro rodziców. Nasza pani przygotowała dla nas dodatkowe zadanie na kartkach jako Zadania poszukujące Freineta. A co mieliśmy zrobić podczas wycieczki? Po prostu, zgromadzić skarby jesiennego lasu. Trzeba przyznać, że bardzo pomagały nam w tym zadaniu obecne mamy bo nam brakowało rąk na zabranie tego wszystkiego. Były więc liście, kasztany, kawałki kory, gałązki drzew, które zbieraliśmy z ziemi itp.  Niektóre mamy nazbierały nawet sporo grzybów. Po przejściu długiej drogi w towarzystwie pana leśniczego  piekliśmy kiełbaski nad przygotowanym ogniskiem. Tego dnia była piękna, słoneczna pogoda więc wykorzystaliśmy ją również na zabawę na świeżym powietrzu, a bawił się z nami nasz pan przewodnik. Wycieczka bardzo nam się podobała więc do szkoły wracaliśmy zadowoleni, choć zarazem bardzo zmęczeni. Jutro będziemy wykonywać drugą część naszego zadania czyli omawiać skarby lasu i przede wszystkim malować jesienny las.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Zajęcia otwarte dla rodziców

      – środa 4 października

Wszystkie pozostałe dni minionego tygodnia wypełnione były  projektem o jesiennym lesie. Tak, jak zapowiadaliśmy namalowaliśmy jesienny las, nauczyliśmy się piosenki „Jagódki”, poznaliśmy kolejną literę „l L”  oczywiście na podstawie wyrazu „las”.  A dzisiaj? Kolejne, ważne wydarzenie w naszej klasie. Wyobraźcie sobie, że dziś na nasze zajęcia przyszli rodzice, by móc zaobserwować w jaki sposób pracujemy podczas zajęć lekcyjnych. Bardzo się cieszyliśmy, że nasi rodzice przyjdą do nas do klasy i  dziś nie mogliśmy się tej chwili  doczekać. Dwa dni temu wykonaliśmy rysunki na dowolny temat, by nasza pani  w oparciu o nie  mogła stworzyć dla nas kolejny blok tematyczny. W ten sposób rozpoczęliśmy dzisiaj temat „Jesienny ogród” , gdyż kilka spośród naszych prac było z tym związanych. Zajęcia dla rodziców rozpoczęliśmy zagadkami o owocach i warzywach, następnie układaliśmy je z puzzli, dobieraliśmy odpowiednie  modele wyrazów do obrazu, lepiliśmy owoce i warzywa z plasteliny, a na zakończenie wykonaliśmy fiszkę autokorektywną, która była podsumowaniem lekcji. W ciągu jednej godziny zajęć wykonaliśmy mnóstwo zadań więc nasza pani była z nas bardzo dumna. A nasi rodzice? Mamy nadzieję, że również.

  Robimy Lapbooki – trzecie zadanie projektu – czwartek 5.10.2017

Każdy czwartek i piątek to zadania z projektu „Czytamy przyrodę – las jesienią”. Dzisiaj było kolejne, a polegało na wykonaniu Lapbooka, w którym będziemy umieszczać wszystko  to czego nauczymy się o jesiennym lesie. A co to jest Lapbook? Otóż jest to zwykła tekturowa teczka tylko co nieco zmieniona. Zadanie nie było łatwe, ale z pomocą naszej pani wykonaliśmy je bezbłędnie. Po  zrobieniu Lapbooka   narysowaliśmy na małych kartkach skarby lasu, a nasza pani  przygotowała dla nas kartki z podpisami. Fajne te nasze Lapbooki! Teraz będziemy umieszczać w nim wszystkie zdobyte wiadomości dotyczące jesiennego lasu.

                                                         

 

 

 

 

 

 

       Poznajemy leśne drzewa

          środa 11 października

Od pierwszego dnia w szkole prowadzimy  Książkę  Życia Klasy. Do tej pory  to nasza pani  opisywała w niej niemalże każdy dzień pobytu w szkole, ale od dzisiaj będziemy to robić także i my, choć przy pomocy rodziców. Pierwszą, która opisała swoje wrażenia była Zuzia.  A o to  wrażenia Zuzi R:

„Październikowa  środa była kolejnym, ciekawym dniem w naszej szkole. Nasza pani podzieliła nas na kilkuosobowe grupy, w których mieliśmy wykonać drzewa. Nasza grupa wykonała piękne drzewo owocowe. Namalowaliśmy drzewo, którego pień wykleiliśmy gazetami i pomalowaliśmy farbami na brązowo. Koronę drzewa ozdobiliśmy  śliwkami za pomocą farb i w ten sposób powstało nasze drzewo śliwkowe. Pozostałe grupy również się postarały i stworzyły piękne prace plastyczne w postaci drzewa. Bardzo lubimy takie twórcze prace.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Opisujemy drzewo jarzębiny – projekt eTwinning  –  czwartek 12 października

” Robiłem drzewo z jarzębiny” – tak  swój wpis do Książki Życia rozpoczął Marcin. Opis jarzębiny to było kolejne zadanie projektu eTwinning. Tym razem dzieci wykonały to zadanie pod okiem praktykantki, która od pewnego czasu uczestniczyła w naszych zajęciach, a dziś je poprowadziła. Wrażenia opisał właśnie Marcin więc poczytajcie.

” Do szkoły dzieci przyniosły prawdziwe liście i owoce jarzębiny. Dodatkowo używaliśmy krepy w kolorze zielonym, czerwonym i brązowym. Zajęcia mieliśmy z panią studentką. Bardzo podobały mi się  zajęcia z nową panią.  W pierwszej kolejności przykleiłem gałązkę do kartki , później przykleiłem krepę. Następnie przykleiłem liście. Następnie okleiłem pracę kolorową krepą i dokleiłem owoce jarzębiny. Inne dzieci robiły to samo.”

 

 

 

 

 

 

       Poznajemy zwierzęta leśne

      – czwartek 19 października

„Dzień rozpoczął się zajęciami komputerowymi. Jak zwykle nauczyliśmy się  ciekawych rzeczy. Po zajęciach wróciliśmy do  naszej sali, gdzie czekała już na nas pani Paulina, studentka, która przychodzi do nas dwa razy w tygodniu, żeby nauczyć się jak prowadzić lekcje z dziećmi.  Uczyliśmy się dziś o zwierzętach. Dowiedzieliśmy się, że sowa poluje w nocy, a w dzień śpi. Lis lubi jeść mięso, poluje na zające, a czasem zakrada się do kurników”. Poznaliśmy też wilka i jeszcze kilka innych zwierząt leśnych. Zajęcia zakończyliśmy zabawą „Chodzi lisek koło drogi”. Były to bardzo ciekawe zajęcia i dzień pełen wrażeń.

                Wrażenia opisała Antosia S

 

 

 

 

 

 

 

 Kodowanie – wtorek 24 października

„Dziś na zajęciach z edukacji ćwiczyliśmy sposoby kodowania.  Kodowanie to zapisywanie informacji szyfrem czyli w taki sposób, aby nie mogła ich odczytać osoba nieuprawniona. Techniki kodowania wykorzystują informatycy do tworzenia programów komputerowych. Na lekcji samodzielnie rozkodowałem literkę „D”, a moi koledzy i koleżanki rozkodowali inne literki. Potem wykonywaliśmy ćwiczenia dotyczące tych liter. Bardzo lubię kodowanie!”

                           Wrażenia opisał Emil Sz

         Odblaski dla pierwszaków

          – piątek 27 października

W dniu dzisiejszym wybraliśmy się całą klasą do Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie odbyła się uroczystość pt: Odblaski”. Było to przedstawienie w wykonaniu innych dzieci, które pokazywały nam jak zachować się na drodze żeby czuć się bezpiecznie, żeby nosić odblaski i kamizelki odblaskowe zwłaszcza o tej porze roku  jak  jesień i zima. Dzięki takim odblaskom i kamizelkom uczestnicy ruchu są bardziej widoczni. Na zakończenie tego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali żółte kamizelki, a następnie wróciliśmy do szkoły.

                    Wrażenia opisał Patryk S

    Pasowanie pierwszoklasistów       piątek  10 listopada

To był wyjątkowy dzień dla nas pierwszoklasistów bo tego dnia odbyło się Pasowanie na ucznia. Dzieci ślubowały na Sztandar Szkoły, a potem pani Dyrektor  pasowała każdego z nas na ucznia. Pani wychowawczyni i rodzice, którzy towarzyszyli nam w tym ważnym momencie byli bardzo z nas dumni. Wręczono nam pamiątkowe Dyplomy i słodkie niespodzianki. Kolejne upominki czekały na nas w naszej sali.

                                 Wrażenia opisał Olek G

Święto Odzyskania Niepodległości

                       – 11 listopada

Każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości.  Rozmawialiśmy na ten temat trochę wcześniej ponieważ jak wiadomo przygotowywaliśmy się do uroczystości Pasowania Pierwszoklasistów.  Nasza pani  opowiedziała nam krótką historię Polski, a następnie obejrzeliśmy film edukacyjny „Polak mały”. W poniedziałek już po naszej uroczystości poszliśmy z naszą panią zapalić znicz przy Obelisku poświęconym swarzędzkim dzieciom, które w czasie zaborów walczyły o język polski w szkole.  Pamięć tych dzieci uczciliśmy minutą ciszy.

Lekcja biblioteczna – 17.11.2017

Dzisiaj odbyliśmy pierwsze spotkanie w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu. Jedna z pań bibliotekarek przygotowała dla nas lekcję z Teatrzykiem  Kamishibai, a opowieścią była „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki  wiją gniazda”. Po wysłuchaniu bajki losowaliśmy obrazek z konturem zwierzęcia, który malowaliśmy farbami plakatowymi. Za pędzel służyły nam nasze palce. Musimy przyznać, że wyszły nam bardzo ciekawe, kolorowe prace.  Lekcja biblioteczna bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam pójdziemy.

       

 

 

 

  „Czy misia można spotkać w lesie?”

       –    program „Pomysłowy rok”

Od dzisiaj rozpoczęliśmy realizowanie scenariusza z programu „Pomysłowy rok”, a jego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czy misia można spotkać w lesie?”. Do kolejnych zadań programu przygotowywaliśmy się na podstawie Fiszki prowadzącej.  Program świetnie nam się dopasował do zbliżającego się Światowego Dnia Pluszowego Misia i zarazem do naszego projektu eTwinning, który dotyczy jesiennego lasu. Rozpoczęliśmy od wykonania portretu misia na Konkurs Szkolny. 

Wrażenia Jadzi  z tego dnia  wpisane do Książki Życia

„Dzisiejszy dzień rozpoczął się od matematyki, którą bardzo lubię. Poznałam nową cyfrę 6 i sposób jej zapisywania. Nasza pani jak zwykle przygotowała dla nas zabawę, aby lekcja była ciekawsza.  Pokazała nam  pudełko, w którym znajdowały się działania z dodawania i odejmowania. Na szafce i na ścianach dostrzegłam kartki z cyframi 1-5. Losowaliśmy działania i znajdowaliśmy swój wynik wśród innych. Kolejną lekcją była plastyka. Rysowaliśmy misia, a później wyklejaliśmy go materiałami lub bibułą.  Mój misio ma niebieską kokardkę na szyi.”