Klasa 5c

Rok szkolny 2019/2020

Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek to dzień, który przypada na ostatni czwartek przed Wielkim Postem, dokładnie 52 dni przed Świętami Wielkiejnocy. W roku 2020 wypada on 20 lutego. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce według tradycji w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki. Istnieje przesąd, że kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka nie będzie miał powodzenia w życiu.
W czasach pogaństwa, w tym dniu świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych mięs, oraz piciu wina.
Dawniej, dla chrześcijan, ostatnie dni przed Wielkim Postem były czasem objadania się do syta. W tłusty czwartek należy najeść się tak, by wystarczyło do Wielkanocy. Święto to, było traktowane bardzo poważnie, a uczta trwała aż do wtorku. Jedzono takie przysmaki jak np. ciasto chlebowe ze słoniną. Okres po Środzie Popielcowej to czas Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych, jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia.
Ola R.

Walentynki

Coroczne Święto Zakochanych przypada 14.lutego. Nazwa pochodzi od Św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14.lutego stal się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Nikolas B.

Jak każdy wie, 14.lutego obchodzimy Dzień Zakochanych. Z tej okazji już tydzień wcześniej robiliśmy na lekcji techniki ozdobne  walentynkowe serduszka. Wyszło Nam to całkiem dobrze. W dniu Św. Walentego cała nasza klasa dostała lizaki w kształcie serca.

Dziękujemy za niespodziankę
Olek K.

Ferie zimowe 2020

Od razu po przyjechaniu do Zakopanego poszliśmy na spacer. Na drugi dzień poszedłem z wujem na narty. Dopiero wieczorem , jak poszedłem z tatą i wujem jeszcze raz, to udało mi się zjechać bez upadku. Trzeciego dnia pojechaliśmy na Wielką Krokiew i Krupówki. I tak minęły mi ferie.

Szymon N.

Co robiłem w ferie zimowe?

Pojechałem w góry, a dokładnie w Karkonosze do Karpacza. Spałem w hotelu „Dziki potok”. Mieliśmy tam saunę, bilard, jacuzzi i basen. Było bardzo fajnie. Chodziliśmy w góry i do różnych restauracji. Kupiłem ciupagęęęęęę!!!!!!!!!!!!!!!

Byliśmy też poza krajem i tam był śnieg. Wszedłem na Śnieżkę, tam było śniegu do pasa. Moja mama bała się jechać wyciągiem górskim, ale Ją przekonaliśmy i udało się. Po wycieczce w góry poszliśmy na basen. Ogólnie bardzo mi się podobało. Wszystkim polecam Karpacz.
Wiktor D.

Wigilia klasowa

W piątek, 20.grudnia odbyło się spotkanie wigilijne. Wszyscy przyszli elegancko ubrani. Chłopcy ustawili stoły i nakryli je białym obrusem, roznieśli słodycze, owoce i napoje. Zosia poczęstowała Nas własnoręcznie upieczonymi pysznymi ciasteczkami. Przygotowania trwały już od pewnego czasu. Wspólnie udekorowaliśmy salę, losowaliśmy komu zrobimy prezent, przydzieliliśmy zadania: Ola i Natasza przygotowały i omówiły znaczenie symboli świątecznych, Olek przeczytał  fragment o narodzeniu z Pisma Świętego, prezenty losowały i rozdawały Julia i Ala, Rodzice zadbali o poczęstunek. Śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy, czas szybko minął. Po spotkaniu udaliśmy się na Jasełka przygotowane przez Panią Kluczkę i Panią Modrzyńską.

Święta tuż, tuż….

W naszej klasie czuć już świąteczną  atmosferę. 13.grudnia wspólnie robiliśmy ozdoby świąteczne. W grupach tworzyliśmy elementy łańcucha, które później łączyliśmy tak, aby powstał jeden długi kolorowy łańcuch. Pani Wychowawczyni zawieszała papierowe gwiazdy. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. To zadanie sprawiło Nam dużo radości, a nasza klasa jest już ozdobiona i przygotowana do Świąt. Już 20 grudnia będziemy obchodzić tutaj Wigilię klasowa.
Zosia Śmiłowska

Nasza pierwsza wycieczka

Nasza Wychowawczyni  zabrała Nas 6.grudnia, w ramach Mikołajek, do kina na film pt. „Kraina Lodu II”. Wycieczka zaczęła się gdzieś o godz. 8.50, poszliśmy na przystanek autobusowy i po 10 minutach przyjechał  autobus. Jechaliśmy 20 minut, następnie szliśmy kolejne 20 minut do Malty. Gdy doszliśmy to kupiliśmy bilety, popkorn lub nachosy, z picia to np. pepsi, mirinda lub fuze tea. To wszystko jedliśmy podczas seansu. Po seansie, gdy zeszliśmy na parter, kupiliśmy lody i zrobiliśmy sobie zdjęcia przy dekoracjach świątecznych. Po tym wszystkim poszliśmy na przystanek i po chwili byliśmy w autobusie. Po przyjeździe, w szkole dostaliśmy prezenty od Mikołaja- słodkości i d
Podziękowaliśmy Pani za wycieczkę i poszliśmy do domu.
Igor Sarbinowski

Robimy kotyliony

Do zrobienia kotylionu potrzebne są: czerwona krepa, biała krepa, biała kartka z bloku technicznego, nożyczki, klej oraz agrafka. Z kartki wycinamy koło, z krepy robimy harmonijkę i przyklejamy od spodu kółka dookoła. Od spodu naklejamy dwa paski biały i czerwony oraz agrafkę żeby przypiąć kotylion do ubrania.
Oliwia Jaśkowiak

Święto Odzyskania Niepodległości

Dzień 12. Listopada miał w naszej szkole świąteczny charakter. W tym dniu obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie VIII klas przedstawili historię naszego narodu w trudnych dla niego okresie. Szkolny chór uświetnił akademię pieśniami z tamtego okresu. Pani Dyrektor wyjaśniła nam znaczenie słów WOLNA OJCZYZNA.
To wyjątkowe spotkanie zostanie w naszej pamięci na całe życie.
Mateusz Jeger

Dnia 11. listopada obchodzimy Dzień Niepodległości. Tego dnia mieliśmy wolne. Uroczystość w naszej szkole była 12. Listopada. Jestem uczennicą klasy 5c SP 1 w Swarzędzu gdzie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia była bardzo uroczysta. Recytowano wiersze i śpiewano patriotyczne pieśni. Ten wyjątkowy dzień przypomina Nam o Tych wszystkich dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Było bardzo uroczyście i sentymentalnie. Na długo pozostanie w mojej pamięci ta uroczysta akademia.
Wiktoria Włodarczyk

Model komórki

Moją komórkę zwierzęcą zaczęłam od znalezienia podstawy. Moją podstawą była piłka przecięta na pół, pomalowałam ją na fioletowo. Na piłkę przykleiłam okrągły kawałek tektury, który pomalowałam zieloną farbką. Następnie na tekturę przykleiłam kawałki plasteliny o kształcie: jądra, wakuoli, błony, cytozolu, mitochondrium i rybosomów. Po ulepieniu tych elementów całą resztę , czyli; tekturę, podstawę oraz fragmenty z plasteliny skleiłam. Po sklejeniu pracę przykleiłam na tekturę w kształcie kartki A4, podpisałam organelle i kolejnego dnia zaniosłam pracę do Pani.
Julka Gołub

Jak powstał mój model komórki?

              Przeciąłem kulę ze styropianu na pół. Całość pomalowałem klejem Magik i okleiłem ją niebieską bibułą. Jądro komórki zwierzęcej wyciąłem ze styropianowego jajka i pomalowałem pisakiem na fioletowo. Resztę elementów narysowałem pisakiem. Duży patyczek pociąłem na 6 części. Moja mama pomogła mi wydrukować nazwy elementów komórki i przykleiłem je do patyczków, następnie oznaczyłem organelle. Aparat Golgiego zrobiłem z żółtej ścierki kuchennej.
Nikolas Błotny

Ostatnie zadanie z biologii dotyczyło budowy komórki zwierzęcej. Mieliśmy wykonać model z dowolnych materiałów. Ja użyłam styropianowej kuli, plasteliny i farb, inni wykorzystali również bibułę, kolorowy papier, druciki i karton. Praca nad tym zadaniem pozwoliła nam lepiej poznać i zapamiętać budowę komórki zwierzęcej.
Natasza Kobus

Pierwsze dni w piątej klasie

Minęły wakacje. Właśnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/20 już jako piątoklasiści. Miłym zaskoczeniem dla Nas była wiadomość, że Naszym nowym wychowawcą jest pani Sławomira Spiżewska, którą serdecznie witamy w naszej klasie.

Wspomnienia wakacyjne

Spotkałam się z Zosią i spędziłyśmy 5 godzin na trampolinie. Byłam nad morzem raz z babcią, a drugi raz z rodzicami. Wakacje bardzo mi się podobały.
Natasza

Podczas wakacji pojechałam nad morze, byłam w „wesołym miasteczku”. Spotykałam się z przyjaciółkami i zazwyczaj chodziłyśmy na bloki.
Marta

Na wakacjach byłam w Grecji, na Wyspie Rodos. Drugiego dnia poparzył mnie ukwiał. Ten wyjazd bardzo szybko mi minął.
Zosia

Byłam na wakacjach z dziadkami. Codziennie kąpałam się w basenie. Te wakacje mi się bardzo podobały.
Ola

W wakacje kąpałem się w jeziorze i w morzu. Grałem na komórce. Jadłem ryby, pływałem łódką i wspinałem się po murkach.
Wiktor

Byłem 12 dni w Rowach i przez 6 dni w Witkowie. Większość moich wakacji spędziłem na łapanie pokemonów.
Wojtek

Moje wakacje spędziłem w Mielnie. Jak wróciłem z Mielna grałem na konsoli i bawiłem się z psami.
Nikolas

Wybory do Samorządu Klasowego

              Na początku września odbyło się głosowanie do SK. W trójce klasowej znaleźli się:
Przewodniczący – Aleksander Korczyk
Zastępca- Mateusz Jeger
Wspierający: Szymon Noskowiak i Wiktoria Włodarczyk

Dzień Chłopaka

Pod koniec września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny zrobiły chłopcom niespodziankę i złożyły życzenia. Do tego każdy chłopak dostał paczkę pełną słodyczy. Było mnóstwo śmiechu i radości.
Aleksander Korczyk

Zajęcia integracyjne

W dniu 04.10 odbyła się integracja sportowa uczniów, rodziców i wychowawcy. Zajęcia odbywały się na Sali gimnastycznej pod kierunkiem panią Magdą Chmielewską. Odbyły się różne konkurencje. Zabawa była świetna. Rodzicom bardzo się podobało i chcą więcej takich spotkań. My byliśmy dumni z naszych rodziców, że potrafią się z nami tak super bawić.
Michalina Jagodzińska

W piątek 04.10 między godzina 14.20 – 15.15 na Sali gimnastycznej odbyły się zajęcia integracyjne zorganizowane przez panią wychowawczynię i panią Magdą Chmielewską. W spotkaniu brali udział uczniowie i ich rodzice. Była to świetna zabawa która na pewno powtórzymy w przyszłości.
Aleksander Korczyk

W piątek 04.10.2019 roku na lekcję wychowania fizycznego przyszli nie tylko uczniowie naszej klasy, ale również rodzice. Była to lekcja integracyjna. Pani wychowawczyni przygotowała dla nas różne konkurencje sportowe. Zostaliśmy podzieleni na trzy rywalizujące ze sobą drużyny. Zarówno uczniowie jak i rodzice musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną, ponieważ wszystkie konkurencje były na czas. Musieliśmy wykonywać różne zadania gimnastyczne. Najtrudniejszą konkurencją okazała się zabawa, polegająca na ustawieniu się zawodników w kolejności według miesiąca urodzenia na równoważni. Prawie wszystkim udało się wykonać to zadanie bezbłędnie, tylko kilka osób nie utrzymało równowagi i spadło z ławeczki. Na tej wyjątkowej lekcji było dużo śmiechu i wszyscy super się bawili. Zawody wygrała grupa trzecia, której gratulujemy.
Ola Ratajczak

Apel o Janie Pawle II

Wczoraj, 16.10 podczas lekcji języka polskiego cała klasa była na przedstawieniu związanym z 41 pontyfikatem Jana Pawła II- naszego Papieża. Przedstawienie było bardzo ciekawe. Pokazane były różne wydarzenia z życia Jana Pawła II. Zaśpiewano ulubioną pieśń Barkę. Bardzo fajne są wspomnienia o naszym Papieżu. Podoba mi się, że szkoła o tym pamięta.
Michalina Jagodzińska

Apel odbył się o godzinie 11.40, poszliśmy z Panią Karoliną Andrzejewską. Był to apel na cześć Papieża Jana Pawła II. Na początku dwie dziewczyny ze starszej klasy zrobiły wprowadzenie. Następnie, młodsze klasy zaśpiewały piosenkę, kiedy skończyli na zmianę czytali o Janie Pawle II np. jak się nazywał?, gdzie mieszkał?, czym się interesował? Potem zaśpiewali kolejna piosenkę. Przez cały występ na tablicy wyświetlały się zdjęcia Papieża. Na koniec pani Malicka zadawala pytania dotyczące tego co było podczas apelu.
Julia Żminkowska

Ciekawostki o Janie Pawle II
– był człowiekiem bardzo skromnym, niewymagającym, nie przeszkadzało Mu nawet za krótkie łóżko
– dzieci Mu nigdy nie przeszkadzały, kiedyś szedł schodami a pędziły przedszkolaki i jakiś mały krzyczy „księże , księże sznurowadło mi się rozwiązało”, to przyklęknął i je zasznurował
– 36 rocznica zamachu na Papieża
– 16.10. 1978r. Kardynał Karol Wojtyła zasiadł na tronie piotrowym
– Jego historia zaczęła się w Wadowicach. Tu 18. Maja 1920 r. urodził się. Na chrzcie otrzymał imiona Karol, Józef. Pierwsze lata spędził w kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. W dzieciństwie najczęściej nazywano Go Lolkiem.
– 14 lat temu zmarł
Julia Woźniak