GRA MIEJSKA DLA KLAS IV

W czwartek 22 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu odbył się finał XIX konkursu „Swarzędz –  miasto, w którym mieszkam” – gra miejska dla klas IV.

Wszystkie trzyosobowe drużyny – a zgłosiło się ich 9 – wyruszyły z mapami „w miasto”. Musiały odnaleźć 21 punktów zaznaczonych na planie, a przy niektórych wykonać dodatkowe
zadania. Każda drużyna mogła pójść dowolną trasą.
Liczył się czas przejścia, dotarcie do wszystkich miejsc oraz wykonanie dodatkowych poleceń.

Wyruszono o 10.00. O godzinie 11.10 zameldowała się pierwsza drużyna. Potem kolejno nadchodziły następne. Do południa wrócili wszyscy. Przemoczeni, zmęczeni, ale zadowoleni.

Po podliczeniu punktów okazało się, że potrzebna jest dogrywka. Na pierwszym miejscu,
z jednakową liczbą punktów, znalazły się dwie drużyny. Podobnie na drugim – znów dwa zespoły miały tyle samo punktów.

Padły zatem pytania dodatkowe. Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1
w Zalasewie. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 3 w Swarzędzu, a trzecie, po drugiej dogrywce, zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie.

Najlepsze zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez fundację PKO, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali drobiazgami od UMiG Swarzędz.

Gratulujemy zwycięzcom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo gra miejska odbyła się
w wyjątkowo niesprzyjającej aurze. Marzec pokazał, że jest psotnikiem, sypnął mokrym śniegiem, który utrudniał wędrówkę w terenie, ale mimo tego wszystkie drużyny stwierdziły zgodnie, że zabawa była wspaniała. Na przekór niesprzyjającej pogodzie i  dość długiej trasie.

Do zobaczenia za rok, na jubileuszowej edycji naszego konkursu.

 

Pomysł konkursu w formie gry miejskiej zrodził się rok temu. Już XVIII jego edycja miała taką formułę. Jednak tegoroczny konkurs miał uczcić zarówno 380 –  lecie założenia naszego miasta, jak i 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Musiał więc poruszać oba te tematy. Sprawę wzięła pod swoje skrzydła pani dyrektor Elżbieta Nawrocka. Przede wszystkim opracowano plan trasy, według którego wszyscy mieli się poruszać. Zaznaczono na nim ważne dla naszej przeszłości punkty w mieście. Pani dyrektor osobiście przebyła trasę i sfotografowała wszystkie te miejsca. Piękne zdjęcia tablic pamiątkowych i pomników umieszczone zostały na rewersie mapy. Wśród 21 znaczących dla naszej historii miejsc znalazły się zarówno pomniki Augusta Cieszkowskiego i św. Józefa, jak i tablica pamiątkowa umieszczona w naszej szkole z okazji 10 –  lecia  odzyskania niepodległości.

  

Joanna Korcz-Koralewska