ROK SZKOLNY 2016/2017
ROK SZKOLNY 2017/2018
16-20 kwietnia – „Tydzień z fantastyką”
Od poniedziałku do piątku w bibliotece zagościły krasnoludki, jednorożce, czarownice, smoki, elfy, wróżki i wiele innych magicznych stworzeń. Przez cały tydzień odbywały się różnego rodzaju wydarzenia, których celem było promowanie fantastyki. Na uczniów czekały nowości – w większości niedawno wydane książki. M. in. bestsellerowa Serafina Roberta Beatty, czy też Nocny ogrodnik Jonathana Auxiera.
Zajęcia dla uczniów klas II – „Krasnoludki w bibliotece”
Czy słyszeliście o krasnoludkach pucybutkach? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie bajkę Joanny Papuzińskiej. Oprócz historii o pucybutkach drugoklasiści poznali 7 krasnoludków towarzyszących Śpiącej Królewnie – Wesołka, Gburka, Mędrka, Gapcia, Nieśmiałka, Śpioszka i Apsika, a także krasnoludki wrocławskie. Na sam koniec każdy uczeń miał za zadanie odszukać ukryte w książkach kolorowe krasnoludki. Legenda mówi, że zabrane do domu i umieszczone w ulubionej książce przywołają pucybutki, dzięki czemu nasze buty już zawsze będą lśniące.
Lekcja biblioteczna dla klas V i VI – „O magicznych stworach i nie tylko”
Dla uczniów chcących dowiedzieć się czegoś więcej o fantastyce jako gatunku literackim zorganizowano lekcję biblioteczną, która stała się również okazją do wypożyczenia najciekawszych nowości.
Film w bibliotece – Kino w bibliotece
W ramach kina w bibliotece wyświetlono 4 filmy: Złoty kompas, Magiczne drzewo, Most do Terabithi i Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Trzy pierwsze nakręcono na podstawie książek autorstwa Philipa Pullmana, Andrzeja Maleszki i Katherine Paterson. Ostatni z wymienionych filmów jest luźno związany z książką pod tym samym tytułem, napisaną przez fikcyjną postać z Harry’ego Pottera – Newta Skamandera. Łącznie na wszystkie seanse wydano 50 biletów. Każdy uczestnik kina w bibliotece otrzymał popcorn i soczek. Ogromne podziękowania dla Marysi, Kornelii i Marty z VI b za przygotowanie opakowań do popcornu.
Impreza dla uczniów klas V-VII – „Wieczór z Harrym Potterem”
16 uczniów zostało przyjętych na I rok Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Na wstępie Tiara Przydziału zdecydowała o przydzieleniu uczestników do poszczególnych domów, w ramach których rywalizowano o punkty. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące serii książek o Harrym Potterze, z uśmiechem na twarzy wypić tajemnicze mikstury, a także odszukać 7 magicznych stworzeń. W między czasie wzięli udział w wykładzie z alchemii i eliksirów, a także zajadali się przekąskami przygotowanymi przez Marysię, Martę i Oliwię. W drodze głosowania zdecydowano, iż obejrzymy 3 część przygód Harry’ego Pottera. Każdy uczeń otrzymał świadectwo ukończenia szkoły, a Puchar Domów zdobył Slytherin.
10 marca – „Spotkanie z kulturą”
Po pokojach „Na ratunek tygrysom” i „Atak dinozaurów” udaliśmy się do Poznania do kolejnego pomieszczenia pełnego zagadek. Naszym zadaniem było odszukanie 8 smoczych jaj i 1 małego smoka mroźnika. Poszukiwania nie mogły trwać dłużej niż 60 minut. W tym bowiem czasie zły czarodziej zbierał składniki niezbędne do ważenia magicznych wywarów. Na szczęście udało się nam go przechytrzyć i wydostać zarówno smoka, jak i smocze jaja.
12 – 28 marca – Kiermasz książek
Co raz więcej osób korzysta z możliwości kupienia książek w bibliotece w okazyjnych cenach. Bardzo nas to cieszy i już serdecznie zapraszamy na kolejny, a zarazem ostatni w tym roku szkolnym kiermasz książek, który odbędzie się w maju.
13 marca – Konkurs „Legendy Poznania i okolic”
Konkurs plastyczny przeznaczony był dla uczniów klas II i III. Jednak swoje prace dostarczyły do biblioteki również uczennice klas V i VI, stąd postanowiliśmy wręczyć nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs tradycyjnie zakończył się wernisażem, w trakcie którego uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Każdy mógł również oddać swój głos na najlepszą pracę wystawy. Tzw. Złoty Laur otrzymała Gabrysia Wesołowska. Jak na prawdziwy wernisaż przystało, nie mogło zabraknąć szampana Piccolo. Tym razem o smaku truskawki i pomarańczy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Klasy II-III
I miejsce
Kornelia Nowak
II miejsce
Filip Konefelt
III miejsce
Zosia Chudzik
Gabrysia Wesołowska
Klasy V-VI
I miejsce
Amelia Rykowska
23 marca – „Podwieczorek z BFG”
Roald Dahl będąc uczniem szkoły podstawowej pracował jako tester w fabryce czekolady, a w czasie II wojny światowej był brytyjskim szpiegiem. Tego i dużo więcej można było się dowiedzieć podczas „Podwieczorku z BFG”, który był poświęcony autorowi książki Charlie i fabryka czekolady. Oprócz prezentacji dotyczącej Roalda Dahla, uczniowie mieli również okazję posłuchać pierwszego rozdziału Matyldy i oczywiście obejrzeć film BFG – dla niewtajemniczonych wyjaśniamy znaczenie tytułu – Bardzo Fajny Gigant. Dzięki uprzejmości mamy Martyny z 5 A w przerwie zajadaliśmy się pyszną babką czekoladową. Po raz pierwszy w „Podwieczorku z…” brał udział Zbysław – nowy mieszkaniec biblioteki. Nasze spotkanie zostało zorganizowane w klimacie wiosenno-wielkanocnym.
3 lutego – „Spotkanie z kulturą”
W mroźny sobotni poranek wybraliśmy się do Bramy Poznania Ichot. Na ponad godzinę zamieniliśmy się w podróżników czasie, doskonale bawiąc się w odkrywanie kolejnych wskazówek, prowadzących nas od początków powstania państwa polskiego do współczesnego nam Poznania. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, aby zobaczyć w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów Makietę Dawnego Poznania.
1-9 lutego – „Jedynkowa Poczta Walentynkowa”
W tym roku szkolnym Walentynki przypadają w czasie ferii zimowych. Postanowiliśmy jednak nie rezygnować z Poczty Walentynkowej. Ze względu na ogromne zainteresowanie trzeba było nawet wprowadzić limity korzystania z bibliotecznej papeterii – każdy mógł napisać 1 walentynkę dziennie. W rezultacie 9 lutego dostarczono około 300 walentynek.
12 stycznia – „Na tropie detektywów”
Po konkursie skierowanym dla uczniów klas V i VI przyszedł czas na konkurs dla klas IV. Zanim jednak nasi uczniowie na kilka godzin zamienili się w dzielnych detektywów, najpierw musieli zmierzyć się z lekturą – Tajemnicą cyrku Martina Widmarka, Operacją posąg Jørn Lier Horsta oraz Pieniędzmi klasowymi Anny Jansson. Po teście składającym się z 20 pytań, w ramach których należało m.in. podać imiona bohaterów, nazwy biur detektywistycznych, miasteczek, czy też wydawnictw – uczniowie przystąpili do wykonywania zadań. W dwóch salach na grupy czekali: Komandos i bardzo tajemnicza… Tajemnicza Postać. To od nich młodzi detektywi otrzymywali kolejne wyzwania. Należało wykazać się umiejętnością wyszukiwania różnego rodzaju informacji, zarówno w książkach jak i w Internecie, rozwiązywać szyfry, zagadki i przekupywać przysmakami psiego detektywa. Oto wyniki konkursu:
I miejsce
Nina Gryska
Anna Starszak
II miejsce
Magdalena Kister
Wiktoria Wesołek
16 stycznia – Pasowanie uczniów klas I na czytelnika
Po długim oczekiwaniu najmłodsi uczniowie dołączyli do grona naszych czytelników. Już na samym początku mieli dużo szczęścia, gdyż udało im się zobaczyć i podsłuchać trzy wróżki opiekujące się książkami. Dowiedzieliśmy się, że wróżki są prawdziwymi miłośnikami książek, ale mają bardzo różne gusta. Jedna z wróżek uwielbia czytać straszne historie, druga kocha opowiadania o zwierzętach, a trzecia wybiera głównie zabawne historyjki. Wróżki sprawdziły, czy nasi pierwszoklasiści znają już jakiś bohaterów. Okazało się, że bardzo dobrze rozpoznają postaci z bajek i świetnie radzą sobie z zagadkami. Z zasadami dotyczącymi wypożyczania książek, zapoznały uczniów starsze koleżanki, które bardzo dobrze wcieliły się w rolę bibliotekarki i zwariowanej Zosi Literki. Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów złożył paluszkową pieczątkę na znak, że będzie oddanym czytelnikiem. Dziękujemy uczennicom klasy 3 b i 5 d za pomoc.
20 stycznia – „Spotkanie z kulturą”
Kolejna w tym roku szkolnym wizyta w kinie. Tym razem udaliśmy się do kina Helios na animację Fernando. Jest to historia młodego byka, który zamiast walczyć, woli leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Piękna i wzruszająca historia, którą gorąco polecamy!
29 stycznia – Dzień Składanki i Łamigłówki
Każdy kto zajrzał w poniedziałek do biblioteki mógł poćwiczyć swój umysł biorąc udział w przygotowanej specjalnie na ten dzień zabawie. Na uczniów czekało aż 98 wyzwań rożnego rodzaju – wszystkie oczywiście związane z książką. Można było rozwiązać rebus, krzyżówkę i zagadkę, ułożyć puzzle, odszukać książkę w bibliotece, odpowiedzieć na pytania lub wyszukać informacje w czasopiśmie. Oprócz satysfakcji z sukcesu, uczniowie otrzymali również małą przekąskę – cukierka, gumy mamby, lizaka, mentosy i pomarańczę. O rodzaju przegryzki decydowała trudność wykonanego zadania.
6 grudnia – „Mikołajkowe czytanie”
Pomimo deszczu niesprzyjającego podniebnym podróżom, przybył do biblioteki Mikołaj, aby uczniom klas I-III przeczytać świąteczne opowiadanie Joanny Papuzińskiej pt.: Co mówił Foksio. Przeziębionemu Mikołajowi dzielnie pomagała elfka Marysia, która czasami zastępowała go w czytaniu historii o psie, który niezmiernie dziwi się świątecznej gorączce przygotowań. Po wysłuchaniu opowiadania każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Ogromne wrażenie na Mikołaju zrobił kącik czytelniczy przygotowany przez klasę III b. Do zobaczenia w przyszłym roku!
9 grudnia – „Spotkanie z kulturą”
W ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino wybraliśmy się na film pt: Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów. Dodatkową atrakcją była możliwośc spotkania dwójki młodych aktorów odgrywających rolę elfów. Dialogi w filmie były tłumaczone na żywo z języka duńskiego na polski przez obecnego na sali lektora.
11-19 grudnia – „Poczta Świąteczna”
Kto tylko miał ochotę i czas wpaść do biblioteki mógł wykorzystać przygotowane kartki i napisać życzenia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub innego pracownika szkoły. Tym razem kartki nie zostały wręczone adresatom, a wywieszone na tablicach znajdujących się na szkolnych korytarzach.
19 grudnia – „Podwieczorek z Atramentowym sercem”
W piątkowy wieczór, przy świątecznie przystrojonych stołach, spotkaliśmy się w bibliotece, aby dowiedzieć się kim jest Cornelia Funke i dlaczego często nazywana jest niemiecką Rowlling. Wysłuchaliśmy opowiadania Barbary Stenki pt.: Wigilia na dwa łóżka oraz obejrzeliśmy film nakręcony na podstawie jednej z książek Cornelii Funke pt.: Atramentowe serce. Tradycyjnie w międzyczasie zajadaliśmy się ciastem. Każdy z uczniów w związku z przypadającym w tym dniu Dniem Herbaty otrzymał prezent w postaci… herbaty.
21 grudnia – „Na tropie komiksu”
W czwartkowy wieczór 16 osób z klas V i VI wzięło udział w „Na tropie komiksu”. Uczniowie, przygotowując się do tej zabawy zawierającej elementy konkursu, musieli zapoznać się z 4 komiksami: dowolnym albumem z cyklu o Asteriksie, Sisters, Calvinie i Hobbesie, a także ze zbiorem krótkich historyjek opisujących przygody Tymka i Mistrza. Uczniowie pracujący w grupach 2 lub 3-osobowych najpierw odpowiedzieli na 20 pytań związanych z przeczytanymi pozycjami, a następnie przystąpili do wykonywania 19 zadań. M.in. szukali zaginionego Tymka i Hobbesa, odkrywali napis sporządzony atramentem sympatycznym czy też rozszyfrowywali składniki potrzebne Panoramiksowi do ważenia magicznego napoju. Należało również wyszukiwać różnego rodzaju informacje w czasopismach, książkach i Internecie. Oto najlepsze drużyny:
I miejsce
Amelia Soberska
Amelia Wiecheć
Julia Smolińska
II miejsce
Wiktoria Seidlitz
Amelia Rykowska
Patrycja Walkowiak
III miejsce
Maria Zuchniak
Maja Radzikowska
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!
11-22 grudnia – Kiermasz książek
Grudniowy kiermasz można z powodzeniem nazwać kiermaszem świątecznym. Dużą część pozycji stanowiły bowiem książeczki związane ze zbliżającymi się świętami, a i kupowane były głownie z myślą o sprezentowaniu ich najbliższym. Mamy nadzieję, że sprawią obdarowywanym ogromną radość.
13-24 listopada – Kiermasz książek
W tym roku szkolnym kontynuujemy kiermasze książkowe, które są okazją do zdobycia ciekawych książek w dobrych cenach. Kolejny planowany jest przed świętami Bożego Narodzenia. Może komuś wpadnie w oko coś, co zechce podarować bliskiej osobie pod choinkę. Zapraszamy!
25 listopada – „Spotkanie z kulturą”
Podkoziołek to zabawa ludowa, w której uczestniczyły niezamężne dziewczęta. Wrzesień swoją nazwę zawdzięcza kwitnącym w tym miesiącu wrzosom. Natomiast współcześnie znany nam Gwiazdor, rozdający prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, to postać wywodząca się z dawnych grup kolędników – osoba niosąca gwiazdę. Tych i kilka innych ciekawostek można było dowiedzieć się biorąc udział w kolejnym Spotkaniu z kulturą, w ramach którego wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu na warsztaty „Czaje” wielkopolskie zwyczaje.
29 listopada – Andrzejki w bibliotece
Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w bibliotece zamienił się w poranek wróżb. Już po dwóch godzinach lekcyjnych okazało się, iż zainteresowanie „książkowymi” wróżbami jest tak duże, że niestety nie wszystkim uczniom uda się z nich skorzystać. Może w przyszłym roku… . A jakie atrakcje przygotowano? Można było dowiedzieć się do jakiego bohatera literackiego jesteśmy podobni i wywróżyć sobie książkę. Zamiast ciastek z wróżbami czekał placek z cytatami o książkach i bibliotece.
Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2017 roku obchodzony był pod hasłem „Książka nas łączy”. Nasza biblioteka, po wrześniowych trudach związanych z przygotowaniem i wydawaniem podręczników szkolnych, z ogromnym zapałem przystąpiła do organizacji różnorodnych wydarzeń, których celem było pokazanie jak fajnym miejscem może być sala 102. Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
2-6 października – „Przekąska za cytat”
Przez tydzień na tablicy korkowej w bibliotece pojawiały się fragmenty tekstu pochodzące z różnych książek. Zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu książki z jakiej dany cytat pochodził. W zamian otrzymywali małe co nieco. Codziennie biblioteka rozdawała inne przekąski, a wybór był naprawdę szeroki: jabłka, gruszki, tic taci, mentosy, ciasteczka, gumy mamby, lizaki oraz cukierki. Łącznie udało się rozszyfrować ponad 50 tytułów książek.
5 października – Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Po raz pierwszy czytelnia zamieniła się w punkt wyborczy. Szacowna komisja pracowała już od godziny 8.00. Ostatni wyborcy wrzucili karty do głosowania o godzinie 16. Wyniki można odnaleźć w zakładce Samorządu Uczniowskiego. Zdradzimy tylko, iż przewodniczącą została Gracja Lemiesz z klasy VI, uzyskując 24 głosy. Gratulujemy!
9-13 października – „Jedynka listy i kartki pisze”
Już trzeci raz w bibliotece stanęła czerwona skrzynka. Tym razem uczniowie wrzucili do niej około 200 listów napisanych na specjalnie na tę okazję przygotowanej papeterii. Korespondencja została doręczona adresatom w środę 18 października w Dniu Listonosza przez Kornelię Stempelek.
12 października – „Kolekcjoner Tytułów”
Podczas przerw uczniowie klas IV i V poszukiwali na terenie szkoły kopert z zadaniami, dzięki którym mogli odkryć 8 tytułów różnych książek. Następnie korzystając z księgozbioru biblioteki i Internetu przypisywali poszczególnym tytułom imiona i nazwiska autorów. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie grupa Zupki Romana, pokonując tym samym Lemury, Kiteczki, Slendzie oraz Eyesy.
I miejsce
Weronika Fornal
Oliwia Sobczak
Olga Tomaszewska
19 października – „Autor w pudełku”
W konkursie „Autor w pudełku” zmierzyło się 8 grup: Amazonki, Góra Decha Góra, Sowy Mądre Głowy, Cynamonki, Bezimienni, Szalone Waciki, Wojownicy PL oraz Autorki. Zadaniem uczniów klas V i VI było dotarcie do ukrytych na terenie szkoły czerwonych pudełek, w których umieszczone były różnego rodzaju zadania: puzzle, rebusy, szyfry, krzyżówki. Wykonanie wszystkich zadań umożliwiło odkrycie imion i nazwisk 8 autorów książek dla dzieci i młodzieży.
I miejsce – klasy V
Amelia Rykowska
Wiktoria Seidlitz
Patrycja Walkowiak
I miejsce – klasy VI
Malwina Urbańska
Wiktoria Marchlewska
21 października – „Spotkanie z kulturą”
W tym roku szkolnym biblioteka postanowiła kontynuować wyjazdy w ramach „Spotkania z kulturą”. W październiku 11 uczniów z klas V i VI wybrało się do Poznania, aby spróbować wydostać się z dwóch Tajemniczych Pokoi – ” Na ratunek tygrysom” oraz „Atak dinozaurów”. Obie grupy odnalazły klucz na kilka minut przed końcem czasu.
24 października – „Brzechwa w Bibliotece”
Uczniowie klas II spotkali się z zaprzyjaźnionym z biblioteką p. Marcinem, który zaprezentował naszym młodym czytelnikom kilka wierszy Jana Brzechwy m.in.: Na straganie, Pomidora, Kłamczuchę, Lenia, Pali się. Czytelnię opanował na ten czas Gang Świerzaków i plejada bardzo różnorodnych warzyw i owoców.
27 października – „Podwieczorek z za niebieskimi drzwiami”
Piątkowy wieczór uczniowie klas V i VI spędzili w bibliotece w towarzystwie prozy Marcina Szczygielskiego – autora wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży ( m.in.: Arki czasu, Teatru Niewidzialnych Dzieci, Czarownicy piętro niżej). Tradycyjnie można było dowiedzieć się kilku ciekawostek o autorze oraz przekąsić to co przygotowały panie bibliotekarki. Ciasto marchewkowe p. Kasi smakowało wybornie! Dodatkowo uczniowie wysłuchali opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt.: Tajemnica Mrocznego Lasu i oczywiście obejrzeli film Za niebieskimi dzrzwiami. W trakcie „Podwieczorku z…” obowiązywał strój w stylu Halloween, a między krzesłami krążył pies widmo.