Biblioteka

DZIELIMY SIĘ DOŚWIADCZENIEM
Projekt biblioteczny realizowany w naszej szkole i udostępniony na stronie KO Poznań jako przykład dobrej praktyki szkolnej
Prawie 3000 wyświetleń
„Na tropie Lassego i Mai” – zabawa z elementami konkursu
organizowana przez bibliotekę szkolną


ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

GRUDZIEŃ

6 grudnia„Mikołajkowe czytanie”
Pomimo deszczu niesprzyjającego podniebnym podróżom, przybył do biblioteki Mikołaj, aby uczniom klas I-III przeczytać świąteczne opowiadanie Joanny Papuzińskiej pt.: „Co mówił Foksio”. Przeziębionemu Mikołajowi dzielnie pomagała elfka Marysia, która czasami zastępowała go w czytaniu historii o psie, który niezmiernie dziwi się świątecznej gorączce przygotowań. Po wysłuchaniu opowiadania każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Ogromne wrażenie na Mikołaju zrobił kącik czytelniczy przygotowany przez klasę III b. Do zobaczenia w przyszłym roku!

9 grudnia – „Spotkanie z kulturą”
W ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino wybraliśmy się na film pt: „Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów”. Dodatkową atrakcją była możliwośc spotkania dwójki młodych aktorów odgrywających rolę elfów. Dialogi w filmie były tłumaczone na żywo z języka duńskiego na polski przez obecnego na sali lektora.

LISTOPAD  

13-24 listopadaKiermasz książek
W tym roku szkolnym kontynuujemy kiermasze książkowe, które są okazją do zdobycia ciekawych książek w dobrych cenach. Kolejny planowany jest przed świętami Bożego Narodzenia. Może komuś wpadnie w oko coś, co zechce podarować bliskiej osobie pod choinkę. Zapraszamy!

25 listopada„Spotkanie z kulturą”
Podkoziołek to zabawa ludowa, w której uczestniczyły niezamężne dziewczęta. Wrzesień swoją nazwę zawdzięcza kwitnącym w tym miesiącu wrzosom. Natomiast współcześnie znany nam Gwiazdor, rozdający prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, to postać wywodząca się z dawnych grup kolędników – osoba niosąca gwiazdę. Tych i kilka innych ciekawostek można było dowiedzieć się biorąc udział w kolejnym Spotkaniu z kulturą, w ramach którego wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu na warsztaty „Czaje” wielkopolskie zwyczaje.

29 listopada – Andrzejki w bibliotece
Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w bibliotece zamienił się w poranek wróżb. Już po dwóch godzinach lekcyjnych okazało się, iż zainteresowanie „książkowymi” wróżbami jest tak duże, że niestety nie wszystkim uczniom uda się z nich skorzystać. Może w przyszłym roku… . A jakie atrakcje przygotowano? Można było dowiedzieć się do jakiego bohatera literackiego jesteśmy podobni i wywróżyć sobie książkę. Zamiast ciastek z wróżbami czekał placek z cytatami o książkach i bibliotece.
   

PAŹDZIERNIK

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2017 roku obchodzony był pod hasłem „Książka nas łączy”. Nasza biblioteka, po wrześniowych trudach związanych z przygotowaniem i wydawaniem podręczników szkolnych, z ogromnym zapałem przystąpiła do organizacji różnorodnych wydarzeń, których celem było pokazanie jak fajnym miejscem może być sala 102.  Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

2-6 października  „Przekąska za cytat”
Przez tydzień na tablicy korkowej w bibliotece pojawiały się fragmenty tekstu pochodzące z różnych książek. Zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu książki z jakiej dany cytat pochodził. W zamian otrzymywali małe co nieco. Codziennie biblioteka rozdawała inne przekąski, a wybór był naprawdę szeroki: jabłka, gruszki, tic taci, mentosy, ciasteczka, gumy mamby, lizaki oraz cukierki. Łącznie udało się rozszyfrować ponad 50 tytułów książek.
 

5 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Po raz pierwszy czytelnia zamieniła się w punkt wyborczy. Szacowna komisja pracowała już od godziny 8.00. Ostatni wyborcy wrzucili karty do głosowania o godzinie 16. Wyniki można odnaleźć w zakładce Samorządu Uczniowskiego. Zdradzimy tylko, iż przewodniczącą została Gracja Lemiesz z klasy VI, uzyskując 24 głosy. Gratulujemy!
     

9-13 października„Jedynka listy i kartki pisze”
Już trzeci raz w bibliotece stanęła czerwona skrzynka. Tym razem uczniowie wrzucili do niej około 200 listów napisanych na specjalnie na tę okazję przygotowanej papeterii. Korespondencja została doręczona adresatom w środę 18 października w Dniu Listonosza  przez Kornelię Stempelek.
  

12 października„Kolekcjoner Tytułów”
Podczas przerw uczniowie klas IV i V poszukiwali na terenie szkoły kopert z zadaniami, dzięki którym mogli odkryć 8 tytułów różnych książek. Następnie korzystając z księgozbioru biblioteki i Internetu przypisywali poszczególnym tytułom imiona i nazwiska autorów. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie grupa Zupki Romana, pokonując tym samym Lemury, Kiteczki, Slendzie oraz Eyesy.
I miejsce
Weronika Fornal
Oliwia Sobczak
Olga Tomaszewska
 

19 października„Autor w pudełku”
W konkursie „Autor w pudełku” zmierzyło się 8 grup: Amazonki, Góra Decha Góra, Sowy Mądre Głowy, Cynamonki, Bezimienni, Szalone Waciki, Wojownicy PL oraz Autorki. Zadaniem uczniów klas V i VI było dotarcie do ukrytych na terenie szkoły czerwonych pudełek, w których umieszczone były różnego rodzaju zadania: puzzle, rebusy, szyfry, krzyżówki. Wykonanie wszystkich zadań umożliwiło odkrycie imion i nazwisk 8 autorów książek dla dzieci i młodzieży.
I miejsce – klasy V
Amelia Rykowska
Wiktoria Seidlitz
Patrycja Walkowiak
I miejsce – klasy VI
Malwina Urbańska
Wiktoria Marchlewska
  

21 października„Spotkanie z kulturą”
W tym roku szkolnym biblioteka postanowiła kontynuować wyjazdy w ramach „Spotkania z kulturą”. W październiku 11 uczniów z klas V i VI wybrało się do Poznania, aby spróbować wydostać się z dwóch Tajemniczych Pokoi – ” Na ratunek tygrysom” oraz „Atak dinozaurów”. Obie grupy odnalazły klucz na kilka minut przed końcem czasu.
 

24 października„Brzechwa w Bibliotece”
Uczniowie klas II spotkali się z zaprzyjaźnionym z biblioteką p. Marcinem, który zaprezentował naszym młodym czytelnikom kilka wierszy Jana Brzechwy m.in.: Na straganie, Pomidora, Kłamczuchę, Lenia, Pali się. Czytelnię opanował na ten czas Gang Świerzaków i plejada bardzo różnorodnych warzyw i owoców.
  

27 października„Podwieczorek z za niebieskimi drzwiami”
Piątkowy wieczór uczniowie klas V i VI spędzili w bibliotece w towarzystwie prozy Marcina Szczygielskiego –  autora wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży ( m.in.: Arki czasu, Teatru Niewidzialnych Dzieci, Czarownicy piętro niżej).  Tradycyjnie można było dowiedzieć się kilku ciekawostek o autorze oraz przekąsić to co przygotowały panie bibliotekarki. Ciasto marchewkowe p. Kasi smakowało wybornie! Dodatkowo uczniowie wysłuchali opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt.: Tajemnica Mrocznego Lasu i oczywiście obejrzeli film Za niebieskimi dzrzwiami. W trakcie „Podwieczorku z…” obowiązywał strój w stylu Halloween, a między krzesłami krążył pies widmo.