Biblioteka

DZIELIMY SIĘ DOŚWIADCZENIEM
Projekt biblioteczny realizowany w naszej szkole i udostępniony na stronie KO Poznań jako przykład dobrej praktyki szkolnej
Prawie 3000 wyświetleń
„Na tropie Lassego i Mai” – zabawa z elementami konkursu
organizowana przez bibliotekę szkolną


ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

LUTY

3 lutego„Spotkanie z kulturą”
W mroźny sobotni poranek wybraliśmy się do Bramy Poznania Ichot. Na ponad godzinę zamieniliśmy się w podróżników czasie, doskonale bawiąc się w odkrywanie kolejnych wskazówek, prowadzących nas od początków powstania państwa polskiego do współczesnego nam Poznania.  Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, aby zobaczyć w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów Makietę Dawnego Poznania.

1-9 lutego„Jedynkowa Poczta Walentynkowa”
W tym roku szkolnym Walentynki przypadają w czasie ferii zimowych. Postanowiliśmy jednak nie rezygnować z Poczty Walentynkowej. Ze względu na ogromne zainteresowanie trzeba było nawet wprowadzić limity korzystania z bibliotecznej papeterii – każdy mógł napisać 1 walentynkę dziennie. W rezultacie 9 lutego dostarczono około 300 walentynek.

STYCZEŃ

12 stycznia„Na tropie detektywów”
Po konkursie skierowanym dla uczniów klas V i VI przyszedł czas na konkurs dla klas IV. Zanim jednak nasi uczniowie na kilka godzin zamienili się w dzielnych detektywów, najpierw musieli zmierzyć się z lekturą – Tajemnicą cyrku Martina Widmarka, Operacją posąg Jørn Lier Horsta oraz Pieniędzmi klasowymi Anny Jansson. Po teście składającym się z 20 pytań, w ramach których należało m.in. podać imiona bohaterów, nazwy biur detektywistycznych, miasteczek, czy też wydawnictw – uczniowie przystąpili do wykonywania zadań. W dwóch salach na grupy czekali: Komandos i bardzo tajemnicza…  Tajemnicza Postać. To od nich młodzi detektywi otrzymywali kolejne wyzwania. Należało wykazać się umiejętnością wyszukiwania różnego rodzaju informacji, zarówno w książkach jak i w Internecie, rozwiązywać szyfry, zagadki i przekupywać przysmakami psiego detektywa. Oto wyniki konkursu:
I miejsce
Nina Gryska
Anna Starszak
II miejsce
Magdalena Kister
Wiktoria Wesołek

  

16 styczniaPasowanie uczniów klas I na czytelnika
Po długim oczekiwaniu najmłodsi uczniowie dołączyli do grona naszych czytelników. Już na samym początku mieli dużo szczęścia, gdyż udało im się zobaczyć i podsłuchać trzy wróżki opiekujące się książkami. Dowiedzieliśmy się, że wróżki są prawdziwymi miłośnikami książek, ale mają bardzo różne gusta. Jedna z wróżek uwielbia czytać straszne historie, druga kocha opowiadania o zwierzętach, a trzecia wybiera głównie zabawne historyjki. Wróżki sprawdziły, czy nasi pierwszoklasiści znają już jakiś bohaterów. Okazało się, że bardzo dobrze rozpoznają postaci z bajek i świetnie radzą sobie z zagadkami. Z zasadami dotyczącymi wypożyczania książek, zapoznały uczniów starsze koleżanki, które bardzo dobrze wcieliły się w rolę bibliotekarki i zwariowanej Zosi Literki. Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów złożył paluszkową pieczątkę na znak, że będzie oddanym czytelnikiem. Dziękujemy uczennicom klasy 3 b i 5 d za pomoc.
  

20 stycznia„Spotkanie z kulturą”
Kolejna w tym roku szkolnym wizyta w kinie. Tym razem udaliśmy się do kina Helios na animację Fernando. Jest to historia młodego byka, który zamiast walczyć, woli leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Piękna i wzruszająca historia, którą gorąco polecamy!

29 styczniaDzień Składanki i Łamigłówki
Każdy kto zajrzał w poniedziałek do biblioteki mógł poćwiczyć swój umysł biorąc udział w przygotowanej specjalnie na ten dzień zabawie. Na uczniów czekało aż 98 wyzwań rożnego rodzaju – wszystkie oczywiście związane z książką. Można było rozwiązać rebus, krzyżówkę i zagadkę, ułożyć puzzle, odszukać książkę w bibliotece, odpowiedzieć na pytania lub wyszukać informacje w czasopiśmie. Oprócz satysfakcji z sukcesu, uczniowie otrzymali również małą przekąskę – cukierka, gumy mamby, lizaka, mentosy i pomarańczę. O rodzaju przegryzki decydowała trudność wykonanego zadania.

GRUDZIEŃ

6 grudnia„Mikołajkowe czytanie”
Pomimo deszczu niesprzyjającego podniebnym podróżom, przybył do biblioteki Mikołaj, aby uczniom klas I-III przeczytać świąteczne opowiadanie Joanny Papuzińskiej pt.: Co mówił Foksio. Przeziębionemu Mikołajowi dzielnie pomagała elfka Marysia, która czasami zastępowała go w czytaniu historii o psie, który niezmiernie dziwi się świątecznej gorączce przygotowań. Po wysłuchaniu opowiadania każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Ogromne wrażenie na Mikołaju zrobił kącik czytelniczy przygotowany przez klasę III b. Do zobaczenia w przyszłym roku!

9 grudnia – „Spotkanie z kulturą”
W ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino wybraliśmy się na film pt: Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów. Dodatkową atrakcją była możliwośc spotkania dwójki młodych aktorów odgrywających rolę elfów. Dialogi w filmie były tłumaczone na żywo z języka duńskiego na polski przez obecnego na sali lektora.

11-19 grudnia„Poczta Świąteczna”
Kto tylko miał ochotę i czas wpaść do biblioteki mógł wykorzystać przygotowane kartki i napisać życzenia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub innego pracownika szkoły. Tym razem kartki nie zostały wręczone adresatom, a wywieszone na tablicach znajdujących się na szkolnych korytarzach.

19 grudnia„Podwieczorek z Atramentowym sercem”
W piątkowy wieczór, przy świątecznie przystrojonych stołach, spotkaliśmy się w bibliotece, aby dowiedzieć się kim jest Cornelia Funke i dlaczego często nazywana jest niemiecką Rowlling. Wysłuchaliśmy opowiadania Barbary Stenki pt.: Wigilia na dwa łóżka oraz obejrzeliśmy film nakręcony na podstawie jednej z książek Cornelii Funke pt.: Atramentowe serce. Tradycyjnie w międzyczasie zajadaliśmy się ciastem. Każdy z uczniów w związku z przypadającym w tym dniu Dniem Herbaty otrzymał prezent w postaci… herbaty.

21 grudnia„Na tropie komiksu”
W czwartkowy wieczór 16 osób z klas V i VI wzięło udział w „Na tropie komiksu”. Uczniowie przygotowując się do tej zabawy zawierającej elementy konkursu, musieli zapoznać się z 4 komiksami: dowolnym albumem z cyklu o Asteriksie, Sisters, Calvinie i Hobbesie, a także ze zbiorem krótkich historyjek opisujących przygody Tymka i Mistrza. Uczniowie  pracujący w grupach 2 lub 3-osobowych najpierw odpowiedzieli na 20 pytań związanych z przeczytanymi pozycjami, a następnie przystąpili do wykonywania 19 zadań. M.in. szukali zaginionego Tymka i Hobbesa, odkrywali napis sporządzony atramentem sympatycznym czy też rozszyfrowywali składniki potrzebne Panoramiksowi do ważenia magicznego napoju. Należało również wyszukiwać różnego rodzaju informacje w czasopismach, książkach i Internecie.  Oto najlepsze drużyny:
I miejsce
Amelia Soberska
Amelia Wiecheć
Julia Smolińska
II miejsce
Wiktoria Seidlitz
Amelia Rykowska
Patrycja Walkowiak
III miejsce
Maria Zuchniak
Maja Radzikowska
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!
  

11-22 grudniaKiermasz książek
Grudniowy kiermasz można z powodzeniem nazwać kiermaszem świątecznym. Dużą część pozycji stanowiły bowiem książeczki związane ze zbliżającymi się świętami, a i kupowane były głownie z myślą o sprezentowaniu ich najbliższym. Mamy nadzieję, że sprawią obdarowywanym ogromną radość.

LISTOPAD  

13-24 listopadaKiermasz książek
W tym roku szkolnym kontynuujemy kiermasze książkowe, które są okazją do zdobycia ciekawych książek w dobrych cenach. Kolejny planowany jest przed świętami Bożego Narodzenia. Może komuś wpadnie w oko coś, co zechce podarować bliskiej osobie pod choinkę. Zapraszamy!

25 listopada„Spotkanie z kulturą”
Podkoziołek to zabawa ludowa, w której uczestniczyły niezamężne dziewczęta. Wrzesień swoją nazwę zawdzięcza kwitnącym w tym miesiącu wrzosom. Natomiast współcześnie znany nam Gwiazdor, rozdający prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, to postać wywodząca się z dawnych grup kolędników – osoba niosąca gwiazdę. Tych i kilka innych ciekawostek można było dowiedzieć się biorąc udział w kolejnym Spotkaniu z kulturą, w ramach którego wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu na warsztaty „Czaje” wielkopolskie zwyczaje.

29 listopada – Andrzejki w bibliotece
Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w bibliotece zamienił się w poranek wróżb. Już po dwóch godzinach lekcyjnych okazało się, iż zainteresowanie „książkowymi” wróżbami jest tak duże, że niestety nie wszystkim uczniom uda się z nich skorzystać. Może w przyszłym roku… . A jakie atrakcje przygotowano? Można było dowiedzieć się do jakiego bohatera literackiego jesteśmy podobni i wywróżyć sobie książkę. Zamiast ciastek z wróżbami czekał placek z cytatami o książkach i bibliotece.
   

PAŹDZIERNIK

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2017 roku obchodzony był pod hasłem „Książka nas łączy”. Nasza biblioteka, po wrześniowych trudach związanych z przygotowaniem i wydawaniem podręczników szkolnych, z ogromnym zapałem przystąpiła do organizacji różnorodnych wydarzeń, których celem było pokazanie jak fajnym miejscem może być sala 102.  Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

2-6 października  „Przekąska za cytat”
Przez tydzień na tablicy korkowej w bibliotece pojawiały się fragmenty tekstu pochodzące z różnych książek. Zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu książki z jakiej dany cytat pochodził. W zamian otrzymywali małe co nieco. Codziennie biblioteka rozdawała inne przekąski, a wybór był naprawdę szeroki: jabłka, gruszki, tic taci, mentosy, ciasteczka, gumy mamby, lizaki oraz cukierki. Łącznie udało się rozszyfrować ponad 50 tytułów książek.
 

5 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Po raz pierwszy czytelnia zamieniła się w punkt wyborczy. Szacowna komisja pracowała już od godziny 8.00. Ostatni wyborcy wrzucili karty do głosowania o godzinie 16. Wyniki można odnaleźć w zakładce Samorządu Uczniowskiego. Zdradzimy tylko, iż przewodniczącą została Gracja Lemiesz z klasy VI, uzyskując 24 głosy. Gratulujemy!
     

9-13 października„Jedynka listy i kartki pisze”
Już trzeci raz w bibliotece stanęła czerwona skrzynka. Tym razem uczniowie wrzucili do niej około 200 listów napisanych na specjalnie na tę okazję przygotowanej papeterii. Korespondencja została doręczona adresatom w środę 18 października w Dniu Listonosza  przez Kornelię Stempelek.
  

12 października„Kolekcjoner Tytułów”
Podczas przerw uczniowie klas IV i V poszukiwali na terenie szkoły kopert z zadaniami, dzięki którym mogli odkryć 8 tytułów różnych książek. Następnie korzystając z księgozbioru biblioteki i Internetu przypisywali poszczególnym tytułom imiona i nazwiska autorów. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie grupa Zupki Romana, pokonując tym samym Lemury, Kiteczki, Slendzie oraz Eyesy.
I miejsce
Weronika Fornal
Oliwia Sobczak
Olga Tomaszewska
 

19 października„Autor w pudełku”
W konkursie „Autor w pudełku” zmierzyło się 8 grup: Amazonki, Góra Decha Góra, Sowy Mądre Głowy, Cynamonki, Bezimienni, Szalone Waciki, Wojownicy PL oraz Autorki. Zadaniem uczniów klas V i VI było dotarcie do ukrytych na terenie szkoły czerwonych pudełek, w których umieszczone były różnego rodzaju zadania: puzzle, rebusy, szyfry, krzyżówki. Wykonanie wszystkich zadań umożliwiło odkrycie imion i nazwisk 8 autorów książek dla dzieci i młodzieży.
I miejsce – klasy V
Amelia Rykowska
Wiktoria Seidlitz
Patrycja Walkowiak
I miejsce – klasy VI
Malwina Urbańska
Wiktoria Marchlewska
  

21 października„Spotkanie z kulturą”
W tym roku szkolnym biblioteka postanowiła kontynuować wyjazdy w ramach „Spotkania z kulturą”. W październiku 11 uczniów z klas V i VI wybrało się do Poznania, aby spróbować wydostać się z dwóch Tajemniczych Pokoi – ” Na ratunek tygrysom” oraz „Atak dinozaurów”. Obie grupy odnalazły klucz na kilka minut przed końcem czasu.
 

24 października„Brzechwa w Bibliotece”
Uczniowie klas II spotkali się z zaprzyjaźnionym z biblioteką p. Marcinem, który zaprezentował naszym młodym czytelnikom kilka wierszy Jana Brzechwy m.in.: Na straganie, Pomidora, Kłamczuchę, Lenia, Pali się. Czytelnię opanował na ten czas Gang Świerzaków i plejada bardzo różnorodnych warzyw i owoców.
  

27 października„Podwieczorek z za niebieskimi drzwiami”
Piątkowy wieczór uczniowie klas V i VI spędzili w bibliotece w towarzystwie prozy Marcina Szczygielskiego –  autora wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży ( m.in.: Arki czasu, Teatru Niewidzialnych Dzieci, Czarownicy piętro niżej).  Tradycyjnie można było dowiedzieć się kilku ciekawostek o autorze oraz przekąsić to co przygotowały panie bibliotekarki. Ciasto marchewkowe p. Kasi smakowało wybornie! Dodatkowo uczniowie wysłuchali opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt.: Tajemnica Mrocznego Lasu i oczywiście obejrzeli film Za niebieskimi dzrzwiami. W trakcie „Podwieczorku z…” obowiązywał strój w stylu Halloween, a między krzesłami krążył pies widmo.