Biblioteka

ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

CZERWIEC

4-7 czerwca – „Czytające przerwy”
W dniach od 2 do 10 czerwca odbywał się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku również nasza szkoła postanowiła włączyć się w tę akcję. Codziennie, od poniedziałku do czwartku nauczyciele czytali opowiadania lub fragmenty książek. I tak nasi uczniowie mieli okazję usłyszeć: Nowe przygody skarpetek Justyny Bednarek, Historie zamiecione pod dywan Agnieszki Zimnowodzkiej, Krasnoludki Pucybutki Joanny Papuzińskiej, Mikołajka Rene Goscinnego, Na wszystko jest sposób oraz Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach Renaty Piątkowskiej. Dla naszych najstarszych czytane były fragmenty różnych części Dziennika Cwaniaczka. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
  

8 czerwca – „Jak nie czytam jak czytam”
O godz. 10:00 nad Jeziorem Swarzędzkim 18 uczniów naszej szkoły i 3 nauczycieli wzięło udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania, organizowanej przez redakcję czasopisma „Biblioteka w szkole”. Patrycja, Amelka i Malwina z 5 klasy przygotowały plakaty. Razem z nami na trawie czytali również uczniowie SP nr 3 w Swarzędzu.

8 czerwca – „Noc bibliotek”
9 czerwca w całej Polsce odbyło się IV wydanie ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. W tym roku udział w niej zadeklarowało aż 1873 biblioteki z całej Polski, w tym również nasza biblioteka szkolna. Ze względów organizacyjnych zaprosiliśmy uczniów na wspólne nocowanie wcześniej, bo w piątek 8 czerwca. Pomysł nocy w szkole spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, niestety do wspólnej zabawy mogliśmy zaprosić tylko 15 osób. Impreza rozpoczęła się o godzinie 19-tej Familiadą, w której  pytania dotyczyły literatury i naszej szkoły. O godzinie 20:00 udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej na film pt.: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valeby. Oprócz seansu, czekały na nas również przekąski i napoje. Przed 22:00 wróciliśmy do naszej szkoły. Dostarczyliśmy sobie energii zajadając się pizzą i rozpoczęliśmy kolejną turę zabaw. Była bomba i najbardziej wyczekiwana atrakcja – „cinkowanie” czyli nocne podchody. Uzbrojeni w latarki uczniowie, podzieleni na grupy wraz ze swoimi Milczącymi Opiekunami wędrowali po szkole wykonując różnego rodzaju zadania. Tegoroczna „Noc bibliotek” w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości przebiegała pod hasłem „Rzeczpospoczyta”. Nasi uczniowie podczas podchodów mieli okazję przenieść się do czasów, w których to Swarzędz na powrót stał się polskim miastem. Spać udaliśmy się około godziny pierwszej w nocy. Niektórzy uczniowie jeszcze do godziny trzeciej czytali książki. O godzinie 8 rano z ogromnym bólem serca musieliśmy naszych śpiochów obudzić. Po prawie 13 godzinach spędzonych razem rozstaliśmy się – bardzo zmęczeni, ale równie mocno zadowoleni.
Serdecznie dziękuję p. Magdzie Ofierskiej z Biblioteki Pedagogicznej za gościnę i poświęcony czas. A także Ani Gibek- naszej fantastycznej nauczycielce historii, która przyjechała na czas nocnych podchodów, aby wcielić się w rolę Milczącego Opiekuna.
 
 

26 maja-21 czerwcaKiermasz książek
Po raz pierwszy biblioteka postanowiła zorganizowac kiermasz książek podczas festynu organizowanego przez Radę Rodziców. Pomysł się sprawdził, więc w przyszłym roku szkolnym planujemy go kontynuować. Po festynie książki były równiż dostępne w bbibliotece.

MAJ 

7-16 maja„Polecam…”, „Chcę przeczytać…”
W związku z uzyskaniem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa kwoty 15 tys. zł na zakup książek do biblioteki, uczniowie przez kilka dni mieli okazję uczestniczyć w tworzeniu listy zakupowej. 17 maja, spośród wszystkich osób biorących udział w akcji wylosowano 11, które otrzymały nagrody. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie!
 

18 maja – „Podwieczorek z Lassem i Mają”
Ostatni w tym roku szkolnym „Podwieczorek z…” poświęcony był szwedzkiemu pisarzowi – Martinowi Widmarkowi. Uczniowie mieli okazję poznać także inne serie tego autora: Nelly Rapp, Dawida i Larisę, czy też niedawno wydaną o Haldvanie Wikingu. Uczestnicy wysłuchali pięknej historii o Larsonie – bohaterze książki Martina Widmarka pt.: Dom, który się przebudził oraz obejrzeli film Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms. W między czasie zajadali się  przekąskami. Tym razem głównie warzywami i owocami. Kolejne podwieczorki w przyszłym roku szkolnym!
 

24 maja – „Brzechwa w bibliotece”
Na wiersze Jana Brzechwy do biblioteki zaprosiliśmy naszych najmłodszych uczniów – przedszkolaki i pierwszoklasistów. Dzieci razem z nami recytowały: Na straganie, Pomidora, Lenia, Kłamczuchę, Samochwałę. Największe wrażenie zrobiła na nas Wiktoria z klasy „0”, która doskonale znała wszystkie prezentowane wiersze Jana Brzechwy. Nawet mniej znaną Zapałkę.

KWIECIEŃ

16-20 kwietnia – „Tydzień z fantastyką”
Od poniedziałku do piątku w bibliotece zagościły krasnoludki, jednorożce, czarownice, smoki, elfy, wróżki i wiele innych magicznych stworzeń. Przez cały tydzień odbywały się różnego rodzaju wydarzenia, których celem było promowanie fantastyki. Na uczniów czekały nowości – w większości niedawno wydane książki. M. in. bestsellerowa Serafina Roberta Beatty, czy też Nocny ogrodnik Jonathana Auxiera.
 

Zajęcia dla uczniów klas II „Krasnoludki w bibliotece”
Czy słyszeliście o krasnoludkach pucybutkach? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie bajkę Joanny Papuzińskiej. Oprócz historii o pucybutkach drugoklasiści poznali 7 krasnoludków towarzyszących Śpiącej Królewnie – Wesołka, Gburka, Mędrka, Gapcia, Nieśmiałka, Śpioszka i Apsika, a także krasnoludki wrocławskie. Na sam koniec każdy uczeń miał za zadanie odszukać ukryte w książkach kolorowe krasnoludki. Legenda mówi, że zabrane do domu i umieszczone w ulubionej książce przywołają pucybutki, dzięki czemu nasze buty już zawsze będą lśniące. Dziewczynki z 2b swoim odnalezionym krasnoludkom nadały imiona i opisały ich przygody.
 

Lekcja biblioteczna  dla klas V i VI „O magicznych stworach i nie tylko”
Dla uczniów chcących dowiedzieć się czegoś więcej o fantastyce jako gatunku literackim zorganizowano lekcję biblioteczną, która stała się również okazją do wypożyczenia najciekawszych nowości.

Film w bibliotece – Kino w bibliotece
W ramach kina w bibliotece wyświetlono 4 filmy: Złoty kompas, Magiczne drzewo, Most do Terabithi i Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Trzy pierwsze nakręcono na podstawie książek autorstwa Philipa Pullmana, Andrzeja Maleszki i Katherine Paterson. Ostatni z wymienionych filmów jest luźno związany z książką pod tym samym tytułem, napisaną przez fikcyjną postać z Harry’ego Pottera – Newta Skamandera. Łącznie na wszystkie seanse wydano 50 biletów. Każdy uczestnik kina w bibliotece otrzymał popcorn i soczek. Ogromne podziękowania dla  Marysi, Kornelii i Marty z VI b za przygotowanie opakowań do popcornu.

Impreza dla uczniów klas V-VII – „Wieczór z Harrym Potterem”
16 uczniów zostało przyjętych na I rok Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Na wstępie Tiara Przydziału zdecydowała o przydzieleniu uczestników do poszczególnych domów, w ramach których rywalizowano o punkty. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące serii książek o Harrym Potterze, z uśmiechem na twarzy wypić tajemnicze mikstury, a także odszukać 7 magicznych stworzeń. W między czasie wzięli udział w wykładzie z alchemii i eliksirów, a także zajadali się przekąskami przygotowanymi przez Marysię, Martę i Oliwię. W drodze głosowania zdecydowano, iż obejrzymy 3 część przygód Harry’ego Pottera. Każdy uczeń otrzymał świadectwo ukończenia szkoły, a Puchar Domów zdobył Slytherin.
 

23-27 kwietniaKonkursy „Ucieczka ze Śródziemia” i „W poszukiwaniu smoka”
Pierwszy konkurs skierowany był dla uczniów klas V-VII, drugi dla uczniów klas IV-V. Łącznie do wspólnej zabawy przystąpiło 12 grup 2-osobowych, ukończyło ją 9 grup. Motywem obu konkursów była książka – Hobbit J.R.R Tolkiena i Opowieści z Narnii C.S Lewisa. Codziennie uczestnicy otrzymywali do wykonania zestaw bardzo różnorodnych zadań. Należało m.in. rozwiązać krzyżówki, rebusy, szyfry, odszukać konkretne książki w bibliotece, czy też ukryte na terenie szkoły przedmioty. Wszystko po to, aby przeniknięte do naszego świata postaci mogły trafić w inne miejsce. O przebiegu konkursu w dużej mierze decydowali sami uczestnicy. To napisane przez nich opowiadania warunkowały jego zakończenie. Efektem tygodniowych zmagań są stworzone przez uczestników prace – plakaty, opowiadania, komiksy, wiersze, recenzje książek oraz list. Jedna z postaci za pośrednictwem poczty polskiej udała się bowiem w podróż do Biblioteki m. st. Warszawy na ulicy Koszykowej. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Wyniki konkursu „W poszukiwaniu smoka”
I miejsce
Agnieszka Chorążewicz
Patrycja Cebo
II miejsce
Kinga Jankowiak
Wiktoria Niemier
III miejsce
Natalia Fraszczak
Dominika Kowalewska
Wyniki konkursu „Ucieczka ze Śródziemia”
I miejsce
Dominika Obiegła
Agnieszka Stępień
II miejsce
Julia Smolińska
Amelia Wiecheć
III miejsce
Maria Zuchniak
Kornelia Borzymowska

MARZEC

10 marca – „Spotkanie z kulturą”
Po pokojach „Na ratunek tygrysom” i „Atak dinozaurów” udaliśmy się do Poznania do kolejnego pomieszczenia pełnego zagadek. Naszym zadaniem było odszukanie 8 smoczych jaj i 1 małego smoka mroźnika. Poszukiwania nie mogły trwać dłużej niż 60 minut.  W tym bowiem czasie zły czarodziej zbierał składniki niezbędne do ważenia magicznych wywarów. Na szczęście udało się nam go przechytrzyć i wydostać zarówno smoka, jak i smocze jaja.

12 – 28 marcaKiermasz książek
Co raz więcej osób korzysta z możliwości kupienia książek w bibliotece w okazyjnych cenach. Bardzo nas to cieszy i już serdecznie zapraszamy na kolejny, a zarazem ostatni w tym roku szkolnym kiermasz książek, który odbędzie się w maju.

13 marca – Konkurs „Legendy Poznania i okolic”
Konkurs plastyczny przeznaczony był dla uczniów klas II i III. Jednak swoje prace dostarczyły do biblioteki również uczennice klas V i VI, stąd postanowiliśmy wręczyć nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs tradycyjnie zakończył się wernisażem, w trakcie którego uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Każdy mógł również oddać swój głos na najlepszą pracę wystawy. Tzw. Złoty Laur otrzymała Gabrysia Wesołowska. Jak na prawdziwy wernisaż przystało, nie mogło zabraknąć szampana Piccolo. Tym razem o smaku truskawki i pomarańczy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Klasy II-III
I miejsce 
Kornelia Nowak
II miejsce
Filip Konefelt
III miejsce
Zosia Chudzik
Gabrysia Wesołowska
Klasy V-VI
I miejsce
Amelia Rykowska
 

23 marca „Podwieczorek z BFG”
Roald Dahl będąc uczniem szkoły podstawowej pracował jako tester w fabryce czekolady, a w czasie II wojny światowej był brytyjskim szpiegiem. Tego i dużo więcej można było się dowiedzieć podczas „Podwieczorku z BFG”, który był poświęcony autorowi książki Charlie i fabryka czekolady. Oprócz prezentacji dotyczącej Roalda Dahla, uczniowie mieli również okazję posłuchać pierwszego rozdziału Matyldy i oczywiście obejrzeć film BFG – dla niewtajemniczonych wyjaśniamy znaczenie tytułu – Bardzo Fajny Gigant. Dzięki uprzejmości mamy Martyny z 5 A w przerwie zajadaliśmy się pyszną babką czekoladową. Po raz pierwszy w „Podwieczorku z…” brał udział Zbysław – nowy mieszkaniec biblioteki. Nasze spotkanie zostało zorganizowane w klimacie wiosenno-wielkanocnym.
  

LUTY

3 lutego„Spotkanie z kulturą”
W mroźny sobotni poranek wybraliśmy się do Bramy Poznania Ichot. Na ponad godzinę zamieniliśmy się w podróżników czasie, doskonale bawiąc się w odkrywanie kolejnych wskazówek, prowadzących nas od początków powstania państwa polskiego do współczesnego nam Poznania.  Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, aby zobaczyć w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów Makietę Dawnego Poznania.

1-9 lutego„Jedynkowa Poczta Walentynkowa”
W tym roku szkolnym Walentynki przypadają w czasie ferii zimowych. Postanowiliśmy jednak nie rezygnować z Poczty Walentynkowej. Ze względu na ogromne zainteresowanie trzeba było nawet wprowadzić limity korzystania z bibliotecznej papeterii – każdy mógł napisać 1 walentynkę dziennie. W rezultacie 9 lutego dostarczono około 300 walentynek.

STYCZEŃ

12 stycznia„Na tropie detektywów”
Po konkursie skierowanym dla uczniów klas V i VI przyszedł czas na konkurs dla klas IV. Zanim jednak nasi uczniowie na kilka godzin zamienili się w dzielnych detektywów, najpierw musieli zmierzyć się z lekturą – Tajemnicą cyrku Martina Widmarka, Operacją posąg Jørn Lier Horsta oraz Pieniędzmi klasowymi Anny Jansson. Po teście składającym się z 20 pytań, w ramach których należało m.in. podać imiona bohaterów, nazwy biur detektywistycznych, miasteczek, czy też wydawnictw – uczniowie przystąpili do wykonywania zadań. W dwóch salach na grupy czekali: Komandos i bardzo tajemnicza…  Tajemnicza Postać. To od nich młodzi detektywi otrzymywali kolejne wyzwania. Należało wykazać się umiejętnością wyszukiwania różnego rodzaju informacji, zarówno w książkach jak i w Internecie, rozwiązywać szyfry, zagadki i przekupywać przysmakami psiego detektywa. Oto wyniki konkursu:
I miejsce
Nina Gryska
Anna Starszak
II miejsce
Magdalena Kister
Wiktoria Wesołek

  

16 styczniaPasowanie uczniów klas I na czytelnika
Po długim oczekiwaniu najmłodsi uczniowie dołączyli do grona naszych czytelników. Już na samym początku mieli dużo szczęścia, gdyż udało im się zobaczyć i podsłuchać trzy wróżki opiekujące się książkami. Dowiedzieliśmy się, że wróżki są prawdziwymi miłośnikami książek, ale mają bardzo różne gusta. Jedna z wróżek uwielbia czytać straszne historie, druga kocha opowiadania o zwierzętach, a trzecia wybiera głównie zabawne historyjki. Wróżki sprawdziły, czy nasi pierwszoklasiści znają już jakiś bohaterów. Okazało się, że bardzo dobrze rozpoznają postaci z bajek i świetnie radzą sobie z zagadkami. Z zasadami dotyczącymi wypożyczania książek, zapoznały uczniów starsze koleżanki, które bardzo dobrze wcieliły się w rolę bibliotekarki i zwariowanej Zosi Literki. Po uroczystym ślubowaniu każdy z uczniów złożył paluszkową pieczątkę na znak, że będzie oddanym czytelnikiem. Dziękujemy uczennicom klasy 3 b i 5 d za pomoc.
  

20 stycznia„Spotkanie z kulturą”
Kolejna w tym roku szkolnym wizyta w kinie. Tym razem udaliśmy się do kina Helios na animację Fernando. Jest to historia młodego byka, który zamiast walczyć, woli leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Piękna i wzruszająca historia, którą gorąco polecamy!

29 styczniaDzień Składanki i Łamigłówki
Każdy kto zajrzał w poniedziałek do biblioteki mógł poćwiczyć swój umysł biorąc udział w przygotowanej specjalnie na ten dzień zabawie. Na uczniów czekało aż 98 wyzwań rożnego rodzaju – wszystkie oczywiście związane z książką. Można było rozwiązać rebus, krzyżówkę i zagadkę, ułożyć puzzle, odszukać książkę w bibliotece, odpowiedzieć na pytania lub wyszukać informacje w czasopiśmie. Oprócz satysfakcji z sukcesu, uczniowie otrzymali również małą przekąskę – cukierka, gumy mamby, lizaka, mentosy i pomarańczę. O rodzaju przegryzki decydowała trudność wykonanego zadania.

GRUDZIEŃ

6 grudnia„Mikołajkowe czytanie”
Pomimo deszczu niesprzyjającego podniebnym podróżom, przybył do biblioteki Mikołaj, aby uczniom klas I-III przeczytać świąteczne opowiadanie Joanny Papuzińskiej pt.: Co mówił Foksio. Przeziębionemu Mikołajowi dzielnie pomagała elfka Marysia, która czasami zastępowała go w czytaniu historii o psie, który niezmiernie dziwi się świątecznej gorączce przygotowań. Po wysłuchaniu opowiadania każdy uczeń otrzymał drobny upominek. Ogromne wrażenie na Mikołaju zrobił kącik czytelniczy przygotowany przez klasę III b. Do zobaczenia w przyszłym roku!

9 grudnia – „Spotkanie z kulturą”
W ramach 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino wybraliśmy się na film pt: Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów. Dodatkową atrakcją była możliwośc spotkania dwójki młodych aktorów odgrywających rolę elfów. Dialogi w filmie były tłumaczone na żywo z języka duńskiego na polski przez obecnego na sali lektora.

11-19 grudnia„Poczta Świąteczna”
Kto tylko miał ochotę i czas wpaść do biblioteki mógł wykorzystać przygotowane kartki i napisać życzenia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub innego pracownika szkoły. Tym razem kartki nie zostały wręczone adresatom, a wywieszone na tablicach znajdujących się na szkolnych korytarzach.

19 grudnia„Podwieczorek z Atramentowym sercem”
W piątkowy wieczór, przy świątecznie przystrojonych stołach, spotkaliśmy się w bibliotece, aby dowiedzieć się kim jest Cornelia Funke i dlaczego często nazywana jest niemiecką Rowlling. Wysłuchaliśmy opowiadania Barbary Stenki pt.: Wigilia na dwa łóżka oraz obejrzeliśmy film nakręcony na podstawie jednej z książek Cornelii Funke pt.: Atramentowe serce. Tradycyjnie w międzyczasie zajadaliśmy się ciastem. Każdy z uczniów w związku z przypadającym w tym dniu Dniem Herbaty otrzymał prezent w postaci… herbaty.

21 grudnia„Na tropie komiksu”
W czwartkowy wieczór 16 osób z klas V i VI wzięło udział w „Na tropie komiksu”. Uczniowie, przygotowując się do tej zabawy zawierającej elementy konkursu, musieli zapoznać się z 4 komiksami: dowolnym albumem z cyklu o Asteriksie, Sisters, Calvinie i Hobbesie, a także ze zbiorem krótkich historyjek opisujących przygody Tymka i Mistrza. Uczniowie  pracujący w grupach 2 lub 3-osobowych najpierw odpowiedzieli na 20 pytań związanych z przeczytanymi pozycjami, a następnie przystąpili do wykonywania 19 zadań. M.in. szukali zaginionego Tymka i Hobbesa, odkrywali napis sporządzony atramentem sympatycznym czy też rozszyfrowywali składniki potrzebne Panoramiksowi do ważenia magicznego napoju. Należało również wyszukiwać różnego rodzaju informacje w czasopismach, książkach i Internecie.  Oto najlepsze drużyny:
I miejsce
Amelia Soberska
Amelia Wiecheć
Julia Smolińska
II miejsce
Wiktoria Seidlitz
Amelia Rykowska
Patrycja Walkowiak
III miejsce
Maria Zuchniak
Maja Radzikowska
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!
  

11-22 grudniaKiermasz książek
Grudniowy kiermasz można z powodzeniem nazwać kiermaszem świątecznym. Dużą część pozycji stanowiły bowiem książeczki związane ze zbliżającymi się świętami, a i kupowane były głownie z myślą o sprezentowaniu ich najbliższym. Mamy nadzieję, że sprawią obdarowywanym ogromną radość.

LISTOPAD  

13-24 listopadaKiermasz książek
W tym roku szkolnym kontynuujemy kiermasze książkowe, które są okazją do zdobycia ciekawych książek w dobrych cenach. Kolejny planowany jest przed świętami Bożego Narodzenia. Może komuś wpadnie w oko coś, co zechce podarować bliskiej osobie pod choinkę. Zapraszamy!

25 listopada„Spotkanie z kulturą”
Podkoziołek to zabawa ludowa, w której uczestniczyły niezamężne dziewczęta. Wrzesień swoją nazwę zawdzięcza kwitnącym w tym miesiącu wrzosom. Natomiast współcześnie znany nam Gwiazdor, rozdający prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, to postać wywodząca się z dawnych grup kolędników – osoba niosąca gwiazdę. Tych i kilka innych ciekawostek można było dowiedzieć się biorąc udział w kolejnym Spotkaniu z kulturą, w ramach którego wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu na warsztaty „Czaje” wielkopolskie zwyczaje.

29 listopada – Andrzejki w bibliotece
Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w bibliotece zamienił się w poranek wróżb. Już po dwóch godzinach lekcyjnych okazało się, iż zainteresowanie „książkowymi” wróżbami jest tak duże, że niestety nie wszystkim uczniom uda się z nich skorzystać. Może w przyszłym roku… . A jakie atrakcje przygotowano? Można było dowiedzieć się do jakiego bohatera literackiego jesteśmy podobni i wywróżyć sobie książkę. Zamiast ciastek z wróżbami czekał placek z cytatami o książkach i bibliotece.
   

PAŹDZIERNIK

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w 2017 roku obchodzony był pod hasłem „Książka nas łączy”. Nasza biblioteka, po wrześniowych trudach związanych z przygotowaniem i wydawaniem podręczników szkolnych, z ogromnym zapałem przystąpiła do organizacji różnorodnych wydarzeń, których celem było pokazanie jak fajnym miejscem może być sala 102.  Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

2-6 października  „Przekąska za cytat”
Przez tydzień na tablicy korkowej w bibliotece pojawiały się fragmenty tekstu pochodzące z różnych książek. Zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu książki z jakiej dany cytat pochodził. W zamian otrzymywali małe co nieco. Codziennie biblioteka rozdawała inne przekąski, a wybór był naprawdę szeroki: jabłka, gruszki, tic taci, mentosy, ciasteczka, gumy mamby, lizaki oraz cukierki. Łącznie udało się rozszyfrować ponad 50 tytułów książek.
 

5 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Po raz pierwszy czytelnia zamieniła się w punkt wyborczy. Szacowna komisja pracowała już od godziny 8.00. Ostatni wyborcy wrzucili karty do głosowania o godzinie 16. Wyniki można odnaleźć w zakładce Samorządu Uczniowskiego. Zdradzimy tylko, iż przewodniczącą została Gracja Lemiesz z klasy VI, uzyskując 24 głosy. Gratulujemy!
     

9-13 października„Jedynka listy i kartki pisze”
Już trzeci raz w bibliotece stanęła czerwona skrzynka. Tym razem uczniowie wrzucili do niej około 200 listów napisanych na specjalnie na tę okazję przygotowanej papeterii. Korespondencja została doręczona adresatom w środę 18 października w Dniu Listonosza  przez Kornelię Stempelek.
  

12 października„Kolekcjoner Tytułów”
Podczas przerw uczniowie klas IV i V poszukiwali na terenie szkoły kopert z zadaniami, dzięki którym mogli odkryć 8 tytułów różnych książek. Następnie korzystając z księgozbioru biblioteki i Internetu przypisywali poszczególnym tytułom imiona i nazwiska autorów. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie grupa Zupki Romana, pokonując tym samym Lemury, Kiteczki, Slendzie oraz Eyesy.
I miejsce
Weronika Fornal
Oliwia Sobczak
Olga Tomaszewska
 

19 października„Autor w pudełku”
W konkursie „Autor w pudełku” zmierzyło się 8 grup: Amazonki, Góra Decha Góra, Sowy Mądre Głowy, Cynamonki, Bezimienni, Szalone Waciki, Wojownicy PL oraz Autorki. Zadaniem uczniów klas V i VI było dotarcie do ukrytych na terenie szkoły czerwonych pudełek, w których umieszczone były różnego rodzaju zadania: puzzle, rebusy, szyfry, krzyżówki. Wykonanie wszystkich zadań umożliwiło odkrycie imion i nazwisk 8 autorów książek dla dzieci i młodzieży.
I miejsce – klasy V
Amelia Rykowska
Wiktoria Seidlitz
Patrycja Walkowiak
I miejsce – klasy VI
Malwina Urbańska
Wiktoria Marchlewska
  

21 października„Spotkanie z kulturą”
W tym roku szkolnym biblioteka postanowiła kontynuować wyjazdy w ramach „Spotkania z kulturą”. W październiku 11 uczniów z klas V i VI wybrało się do Poznania, aby spróbować wydostać się z dwóch Tajemniczych Pokoi – ” Na ratunek tygrysom” oraz „Atak dinozaurów”. Obie grupy odnalazły klucz na kilka minut przed końcem czasu.
 

24 października„Brzechwa w Bibliotece”
Uczniowie klas II spotkali się z zaprzyjaźnionym z biblioteką p. Marcinem, który zaprezentował naszym młodym czytelnikom kilka wierszy Jana Brzechwy m.in.: Na straganie, Pomidora, Kłamczuchę, Lenia, Pali się. Czytelnię opanował na ten czas Gang Świerzaków i plejada bardzo różnorodnych warzyw i owoców.
  

27 października„Podwieczorek z za niebieskimi drzwiami”
Piątkowy wieczór uczniowie klas V i VI spędzili w bibliotece w towarzystwie prozy Marcina Szczygielskiego –  autora wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży ( m.in.: Arki czasu, Teatru Niewidzialnych Dzieci, Czarownicy piętro niżej).  Tradycyjnie można było dowiedzieć się kilku ciekawostek o autorze oraz przekąsić to co przygotowały panie bibliotekarki. Ciasto marchewkowe p. Kasi smakowało wybornie! Dodatkowo uczniowie wysłuchali opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt.: Tajemnica Mrocznego Lasu i oczywiście obejrzeli film Za niebieskimi dzrzwiami. W trakcie „Podwieczorku z…” obowiązywał strój w stylu Halloween, a między krzesłami krążył pies widmo.