Biblioteka

ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2018/2019
LISTOPAD
5 listopadaDzień Postaci z Bajek
Dla uczniów, którzy odwiedzili bibliotekę w poniedziałek 5 listopada czekała niespodzianka. Zabawa, w której można było wykazać się znajomością bohaterów bajek. Dodatkowo dla uczniów klas II-V czekała tzw. Bumbajka. Kto zdecydował się na przebicie balona z ukrytym numerem, wypożyczał kryjąca się pod nim bajkę.
16 listopada„Chotomska w bibliotece”
Uczniowie klas III zostali zaproszeni do biblioteki, aby zapoznać się z osobą i twórczością Wandy Chotomskiej. W formie zabawy przypomnieliśmy sobie poprzednich bohaterów naszych spotkań – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę i Joannę Papuzińską. Trzecioklasiści bardzo dobrze pamiętali prezentowane wcześniej wiersze. Było kilka słów o niedawno zmarłej poetce, a także okazja do posłuchania jednej z jej rymowanych opowieści pt.: „Tadek Niejadek”. W październiku czeka nas jeszcze jedno spotkanie,  z kolejnymi wierszami Wandy Chotomskiej.

 

PAŹDZIERNIK

Już od 1999 roku na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku święto obchodzone było pod hasłem „Książka to przyszłość”. Do obchodów po raz kolejny przyłączyła się nasza biblioteka organizując różnego rodzaju działania mające na celu promowanie czytelnictwa, ale również samej biblioteki.

1-5 październikaSłodki Bohater
Codziennie na tablicy w bibliotece pojawiały się krótkie charakterystyki różnych bohaterów literackich. Zadaniem uczniów było odgadnięcie ich imion i nazwisk. Za poprawną odpowiedź można było otrzymać słodką przekąskę. Udało się rozszyfrować  72 bohaterów.

4 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Już po raz drugi czytelnia naszej biblioteki zamieniła się w lokal wyborczy. Wybory przebiegły bez jakichkolwiek zakłóceń. Specjalnie powołane komisje pracowały od godz. 8:00 do godz. 16:00. W głosowaniu wzięło udział 440 uczniów, którzy na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wybrali Wiktorię Marchlewską.
 

8-16 październikaJedynka listy i kartki pisze
Kolejna edycja naszej akcji już za nami.  Tradycyjnie w bibliotece na wszystkich uczniów czekała specjalnie przygotowana papeteria. W tym roku szkolnym można było również pisać listy do SP nr 2 i SP nr 3. Pomimo wprowadzonych limitów – każdy uczeń mógł napisać tylko jeden list dziennie – w przypadającym 18 października Dniu Listonosza dostarczono adresatom ponad 250 listów.

19 październikakonkurs-zabawa „Bajki od starszaków”
13 uczniów klas VI-VII wzięło udział w konkursie, którego celem było poznanie bajki jako gatunku literackiego. Po wykonaniu kilku zadań, w trakcie których m.in. należało odszukać ukryte w książkach litery, rozmieszczone na terenie szkoły tytuły bajek Ignacego Krasickiego i Jana Brzechwy, czy też ogromną księgę z bajkami La Fontaine’a – uczniowie przystąpili do najważniejszego zadania. Końcowym etapem konkursu, który podlegał ocenie, było samodzielne wybranie bajki i przeczytanie jej naszym najmłodszym uczniom. I tak zerówkowicze mieli okazję usłyszeć następujące historie: : „O wilku, który chciał zmienić kolor”, „Być jak tygrys”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Pan Brumm obchodzi urodziny”, „Przytul mnie”.
Wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze. Konkurs jednak wymaga wyłonienia zwycięzców. I miejsce zajęły Natalia Wojsław i Zuzanna Klamerek.
25 październikakonkurs-zabawa „Nowa Tajemnica Lassego i Mai”
Do uczniów klasy IV-V skierowany był konkurs, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wszystkimi detektywistycznymi książkami dostępnymi w naszej bibliotece. W tym celu na cały dzień sami przemienili się w detektywów, poszukujących rożnego rodzaju wskazówek potrzebnych do wykonania 7 zadań. W trakcie ich realizacji gromadzili 3 słowa kluczowe, które stały się podstawą do napisania opowiadania – Nowej Tajemnicy Lassego i Mai. I tak powstały: „Tajemnica pączków”, „Tajemnica restauracji i skradzionych złotych kotletów”, „Tajemnica obrazu”, „Tajemnica parku” oraz „Tajemnica zaczarowanego świecznika”.
Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią, a napisane przez nich opowiadania sprawiły jury dużo przyjemności. W rezultacie przyznano dwa I miejsca:
Grupa 1: Jakub Jankowiak, Maja Kaźmierczak, Alicja Misiorna
Grupa 2: Natasza Walotka, Maja Smakowska, Marika Droszcz
Gratulujemy!
  
26 października„Podwieczorek z siedem minut po północy”
Pretekstem do pierwszego w tym roku szkolnym „Podwieczorku z …” była książka autorstwa Patricka Nessa. 21 uczniów klas VI-VII biorących udział w spotkaniu miało okazję poznać kilka ciekawostek dotyczących powstania książki – historię wymyśliła bowiem brytyjska pisarka Siobhan Dowd, która zmarła na raka. Zanim przystąpiliśmy do oglądania filmu, wysłuchaliśmy historii pt: „Esben i duch dziadka” autorstwa Kim Fupz Aeksona i Evy Eriksson. Za pyszne ciasta podziękowania należą się mamie Karoliny z 6D i dwóm Amelkom z 7C. Następny „Podwieczorek z…” już w grudniu.

WRZESIEŃ

Wrzesień to miesiąc bardzo intensywnej pracy dla bibliotekarzy. To właśnie my zajmujemy się wypakowywaniem, liczeniem, stemplowaniem, wprowadzaniem na stan biblioteki oraz wypożyczaniem podręczników i zeszytów ćwiczeń. Oto kilka danych:
Wprowadzono  – 2100 nowych podręczników
Wypożyczono we wrześniu –  3500 podręczników
Większość materiałów udało się dostarczyć dzieciom i nauczycielom już w pierwszym tygodniu września. Serdecznie dziękujemy paniom z edukacji wczesnoszkolnej, na których pomoc jak co roku mogłyśmy liczyć. Ogromne dzięki również dla nauczycielek języka angielskiego.
W tym roku wrzesień był również miesiącem intensywnych zakupów. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – nasza biblioteka otrzymała aż 15 tys. złotych, w ramach których zakupiono 962 książki. Część z nich stanowiły tytuły, o które wnioskowali sami uczniowie. Zapraszamy i i zachęcamy do wypożyczania!