Biblioteka

ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2018/2019

MARZEC 

8, 11, 12 marca – Warsztaty dla uczniów klas I z wykorzystaniem teatru kamishibai
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem ilustracji” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Dzięki uprzejmości p. Magdy Ofierskiej-Majeran z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu filii w Swarzędzu nasi pierwszoklasiści mogli poznać historię małego ziarenka groszku, który spadł na ziemię i stał się „dorosłym groszkiem”. Po spektaklu dzieci przemieniły się w młodych ogrodników i zasadziły w przyniesionych doniczkach pachnący groszek. P. Magdzie bardzo dziękujemy za poświęcony czas – liczymy na więcej.

 

LUTY

11 lutego – Pasowanie uczniów klas I na czytelnika
Po długich miesiącach oczekiwań do grona czytelników dołączyli nasi najmłodsi uczniowie. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótkie przedstawienie odegrane przez uczennice klasy 6 d: Amelię, Dominikę i Agnieszkę, które wcieliły się w role Wróżki, Czarownicy i Czerwonego Kapturka. Bohaterki narzekały na małą ilość czytających dzieci, mając jednak nadzieję, że  wkrótce może się to zmienić. Następnie uczniowie odpowiadali na zadawane im zagadki, które zostały wcześniej nagrane. Książkowych bohaterów opisywały uczennice 4 d: Maja, Marika, Natalia i Natasza, uczennice klasy 6 d: Zuzanna i Marianna oraz uczniowie klasy 7 c: Wojtek i Amelia. Zasady dotyczące korzystania z biblioteki i wypożyczania książek przybliżyły dzieciom uczennice 6 d: Patrycja i Karolina, które odegrały scenkę, wcielając się w rolę bibliotekarki i uczennicy – Zosi Literki. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie sowiej pieczątki na specjalnie przygotowanym plakacie, będącym potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku szkolnym pierwszoklasiści po raz pierwszy otrzymali imienne karty biblioteczne. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również dyplom oraz ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki. Nasi najmłodsi uczniowie solenne obiecali często do nas zaglądać. Czekamy!

14 lutego – Jedynkowa Poczta Walentynkowa
Tak jak w poprzednich latach z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej działała poczta. Można było skorzystać z papeterii i skrobnąć coś miłego do koleżanek, kolegów i nauczycieli z naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. W tym roku napisano 247 walentynek.

15 lutego – Joanna Krzyżanek w bibliotece
Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w bibliotece p. Joannę Krzyżanek – autorkę około 100 książek dla dzieci. Fantastyczną, ciepłą i niesamowicie barwnie opowiadającą „mamę” takich postaci jak: Cecylka Knedelek, Lamelia Szczęśliwa, Ignaś Ziółko, Kura Adela, Emilian Apla, czy też Rodzina Wafelków. Autorka spotkała się w bibliotece z naszymi najmłodszymi uczniami z oddziału przedszkolnego i klasami drugimi. Opowiedziała m.in. o swojej pierwszej książce, Starym Knedelkowie i zamieszkujących go mieszkańcach. Drugoklasiści z pudełek po zapałkach stworzyli różne postacie, a najmłodsi pięknie narysowali małe i duże koty. Pani Asi ogromnie dziękujemy za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że jeszcze się w jedynce spotkamy.

 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO (organizację, której celem jest m.in. wzbudzanie szacunku wobec praw człowieka) w 1999 roku. Data ta miała upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1952 roku w Bangladeszu. Wtedy to zginęło 5 studentów Uniwersytetu biorących udział w demonstracji, w której domagano się ustanowienia języka bengalskiego językiem urzędowym. W tym roku również postanowiliśmy zaakcentować ten wyjątkowy dzień. Na uczniów odwiedzających bibliotekę czekały rożnego rodzaju zadania. Należało m.in. rozszyfrować znaczenie przysłów, związków frazeologicznych i wyrazów pochodzących z języka obcego. Wskazać synonimy i antonimy. Natomiast dla najmłodszych przygotowano zagadki dotyczące liter. W nagrodę można było wybrać sobie nagrodę – zakładkę, ekslibris, kalendarze, naklejki.

 

STYCZEŃ

4 stycznia – „Podwieczorek z Bellą i Sebastianem”
Na drugi „Podwieczorek z …” w tym roku szkolnym zostali zaproszeni uczniowie klas IV, V i VI. Przygotowana prezentacja dotyczyła Cécile Aubry – autorki historii o młodym chłopcu i jego psie oraz innych „psich” książek, które warto przeczytać.  Wspólnie z dziewczynkami z 4D i 5D przeczytaliśmy dwa pierwsze rozdziały „Pamiętnika grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. W ramach poczęstunku serwowano owoce oraz ciasto marchewkowe i inne słodkości. Przyznajemy się, że tym razem na naszym stole pojawiły się również chipsy. Do zobaczenia w marcu na kolejnym „Podwieczorku z …”.

9 stycznia – „Chotomska w bibliotece”
Na ostatnie spotkanie w ramach projektu „Poznaję Chotomską” zostali zaproszeni uczniowie klas III, którzy wykonali ilustracje do wybranych przez siebie wierszy poetki. Dzieci wzięły udział w krótkim konkursie, sprawdzającym ile udało się zapamiętać z zajęć w bibliotece. Wybrano również najlepszą pracę wystawy.
Oto wyniki:
Konkurs „Znam Chotomską” – I miejsce zajęła Nicole Koszyczarek
Najlepsza praca wystawy – Złoty Laur otrzymała również Nicole Koszyczarek.

10 stycznia – „Szkolne bestsellery”
W grudniu wszyscy chętni uczniowie poprzez wypełnienie odpowiedniej karty, na której należało podać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz krótkie streszczenie i recenzję, wzięli udział w tworzeniu szkolnej listy bestsellerów. Wytypowano dziesięć najciekawszych tytułów 2018 roku. Dyplomy i nagrody otrzymali twórcy najbardziej interesujących recenzji – Amelia Rykowska, Julia Żminkowska i Wiktoria Karwowska.
29 styczniaDzień Składanki i Łamigłówki
Rozwiązywanie łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. 29 stycznia chętni uczniowie mieli okazje zmierzyć się z różnymi „książkowymi” łamigłówkami. Były m.in. zagadki, puzzle, rebusy, krzyżówki do tworzenia i rozwiązywania. Łącznie przygotowano 103 różnego rodzaju zadania. Wszystkie zostały rozwiązane.

 

GRUDZIEŃ

6 grudnia„Mikołajkowe czytanie”
Już po raz kolejny przybył do naszej szkoły Mikołaj, aby w tym wyjątkowym dniu spotkać się z najmłodszymi uczniami jedynki. Były rozmowy, prezenty i oczywiście świąteczna opowieść – a właściwie dwie. Zerówka oraz klasy I i II wysłuchały opowiadania Joanny Papuzińskiej „Co mówił Foksio”, natomiast klasy III miały okazję poznać historię autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: „Idealne święta”. Mikołaj był bardzo zadowolony ze spotkania z naszymi uczniami, chwaląc ich za bardzo grzeczne zachowanie. Obiecał, że odwiedzi nas w przyszłym roku. Już nie możemy się doczekać.

11 grudnia„Chotomska w bibliotece”
Podczas kolejnego spotkania w bibliotece, uczniowie klasy III a i III b zapoznali się z kilkoma wierszami Wandy Chotomskiej  ze zbioru „Podróże po piórze”. Zaprzyjaźniony z biblioteką p. Marcin zaprezentował: „Makaron”, „Muchy w nosie”, „Łyżkę”, „Dlaczego ryby rozmów nie wiodą?” oraz „Dlaczego cielę ogonem miele?”. Trzecioklasiści z uwagą i rozbawieniem wysłuchali wierszy, a następnie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które sprawdziły ich pamięć.

13 grudnia„Moja wymarzona biblioteka”
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja wymarzona biblioteka” zostali zaproszenie na wernisaż. Ze względu na bardzo dużą ilość prac (36) i ograniczoną przestrzeń naszej czytelni, odbyły się dwie uroczyste wystawy. W jednej wzięli udział uczniowie klasy II a, w drugiej klasy II b i III b. Było wręczenie  dyplomów i nagród, głosowanie na najlepszą pracę wystawy oraz tradycyjnie ciasteczka i szampan Piccolo.
Lista nagrodzonych:
Klasa II a
I miejsce – Olivia Klaszczyńska
II miejsce – Amelia Paszkowiak
III miejsce – Kinga Błaszczak
Klasa II b
I miejsce – Paulina Hoedt
II miejsce – Olin Grzymkowski
III miejsce – Magdalena Taterka
Klasa III b
I miejsce – Oliwia Dulewicz
Złoty Laur, czyli nagrodę za najlepszą pracę wystawy otrzymała Zosia Lewanowska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

17 grudnia – „Świąteczne czytające przerwy”
Przez cały poniedziałek, na każdej przerwie w czytelni biblioteki, uczennice klas VII i VIII czytały „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”. Można było usłyszeć następujące historie: „Stajenkę pod pięcioma gwiazdkami” Grzegorza Kasdepke, „W oczekiwaniu na choinkę” Beaty Ostrowickiej”, „Co mówił Foksio” Joanny Papuzińskiej, „Podłużną paczkę” Pawła Beręsewicza, „Wigilię na dwa łóżka” Barbary Stenki oraz „Idealne święta” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Czytające przerwy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Maja i Natasza z IV d nie opuściły żadnej świątecznej historii. Podziękowania dla naszych wspaniałych lektorek: Darii, Julii i dwóch Martyn z VIII a oraz Julii i dwóch Amelii z VII c.

18 grudnia – „Na tropie wielkich artystów”
Pierwszy w tym roku szkolnym konkurs z cyklu „Na tropie…” wymagał od uczniów klas VI i VII przeczytania trzech książek z serii „Nazywam się…”. Tym razem należało zapoznać się z postacią Williama Shakespeare’a, Vincenta van Gogha oraz Fryderyka Chopina. O 16:35 uczniowie przystąpili do konkursu, który składał się z dwóch części. Pierwszą stanowił test zawierający 19 pytań, którego celem było sprawdzenie czy książki zostały przeczytane. Dopiero jego napisanie umożliwiało przystąpienie do kolejnej części, która polegała na wykonywaniu bardzo różnorodnych zadań zlecanych przez przedstawicieli różnych sztuk ukrytych w trzech salach: muzycznej, plastycznej i teatralnej. I tak należało m.in. przebrać się w mieszkańca szesnastowiecznej Anglii, odegrać fragment „Romea i Julii”, zaśpiewać pieśń Fryderyka Chopina „Życzenie”, a następnie zagrać ją na kieliszkach wypełnionych wodą, narysować obraz w stylu van Gogha, odszukać ukryte reprodukcje jego dzieł. Uczniowie musieli również wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w Internecie i księgozbiorze biblioteki. Konkurs-zabawa zakończył się o godzinie 20:00. Ogromne podziękowania dla Martyny z VI a i dwóch byłych uczennic naszej szkoły: Marysi i Kornelii za pomoc przy konkursie.
Oto najlepsze drużyny:
I miejsce – Amelia Rykowska, Patrycja Walkowiak, Wiktoria Seidlitz
II miejsce – Julia Smolińska, Amelia Wiecheć, Amelia Soberska
III miejsce – Julia Kuźmenko, Maja Nawrocka, Weronika Długosz

 

LISTOPAD
5 listopadaDzień Postaci z Bajek
Dla uczniów, którzy odwiedzili bibliotekę w poniedziałek 5 listopada czekała niespodzianka. Zabawa, w której można było wykazać się znajomością bohaterów bajek. Dodatkowo dla uczniów klas II-V czekała tzw. Bumbajka. Kto zdecydował się na przebicie balona z ukrytym numerem, wypożyczał kryjąca się pod nim bajkę.

16 listopada„Chotomska w bibliotece”
Uczniowie klasy III a i III b zostali zaproszeni do biblioteki, aby zapoznać się z osobą i twórczością Wandy Chotomskiej. W formie zabawy przypomnieliśmy sobie poprzednich bohaterów naszych spotkań – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę i Joannę Papuzińską. Trzecioklasiści bardzo dobrze pamiętali prezentowane wcześniej wiersze. Było kilka słów o niedawno zmarłej poetce, a także okazja do posłuchania jednej z jej rymowanych opowieści pt.: „Tadek Niejadek”. W grudniu czeka nas jeszcze jedno spotkanie,  z kolejnymi wierszami Wandy Chotomskiej.

20 listopada – 20 grudnia –  Kiermasz książek
Pierwszy w tym roku szkolnym kiermasz książek skierowany był głównie do młodszych uczniów. Na wszystkich zainteresowanych czekały kolorowanki, książeczki edukacyjne, bajeczki, wycinanki i wiele innych. Wszystko w bardzo okazyjnej cenie.

29 listopada„Andrzejki w bibliotece”
Po sukcesie ubiegłorocznych Andrzejek, również i w tym roku 29 listopada można było wywróżyć sobie jedną z nowości. Z przygotowanych w szarym papierze 100 książek wywróżono aż 96. Mamy nadzieję, że dostarczą uczniom dużo radości.

PAŹDZIERNIK

Już od 1999 roku na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku święto obchodzone było pod hasłem „Książka to przyszłość”. Do obchodów po raz kolejny przyłączyła się nasza biblioteka organizując różnego rodzaju działania mające na celu promowanie czytelnictwa, ale również samej biblioteki.

1-5 październikaSłodki Bohater
Codziennie na tablicy w bibliotece pojawiały się krótkie charakterystyki różnych bohaterów literackich. Zadaniem uczniów było odgadnięcie ich imion i nazwisk. Za poprawną odpowiedź można było otrzymać słodką przekąskę. Udało się rozszyfrować  72 bohaterów.

4 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Już po raz drugi czytelnia naszej biblioteki zamieniła się w lokal wyborczy. Wybory przebiegły bez jakichkolwiek zakłóceń. Specjalnie powołane komisje pracowały od godz. 8:00 do godz. 16:00. W głosowaniu wzięło udział 440 uczniów, którzy na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wybrali Wiktorię Marchlewską.

8-16 październikaJedynka listy i kartki pisze
Kolejna edycja naszej akcji już za nami.  Tradycyjnie w bibliotece na wszystkich uczniów czekała specjalnie przygotowana papeteria. W tym roku szkolnym można było również pisać listy do SP nr 2 i SP nr 3. Pomimo wprowadzonych limitów – każdy uczeń mógł napisać tylko jeden list dziennie – w przypadającym 18 października Dniu Listonosza dostarczono adresatom ponad 250 listów.

19 październikakonkurs-zabawa „Bajki od starszaków”
13 uczniów klas VI-VII wzięło udział w konkursie, którego celem było poznanie bajki jako gatunku literackiego. Po wykonaniu kilku zadań, w trakcie których m.in. należało odszukać ukryte w książkach litery, rozmieszczone na terenie szkoły tytuły bajek Ignacego Krasickiego i Jana Brzechwy, czy też ogromną księgę z bajkami La Fontaine’a – uczniowie przystąpili do najważniejszego zadania. Końcowym etapem konkursu, który podlegał ocenie, było samodzielne wybranie bajki i przeczytanie jej naszym najmłodszym uczniom. I tak zerówkowicze mieli okazję usłyszeć następujące historie: : „O wilku, który chciał zmienić kolor”, „Być jak tygrys”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Pan Brumm obchodzi urodziny”, „Przytul mnie”.
Wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze. Konkurs jednak wymaga wyłonienia zwycięzców. I miejsce zajęły Natalia Wojsław i Zuzanna Klamerek.

25 październikakonkurs-zabawa „Nowa Tajemnica Lassego i Mai”
Do uczniów klasy IV-V skierowany był konkurs, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wszystkimi detektywistycznymi książkami dostępnymi w naszej bibliotece. W tym celu na cały dzień sami przemienili się w detektywów, poszukujących rożnego rodzaju wskazówek potrzebnych do wykonania 7 zadań. W trakcie ich realizacji gromadzili 3 słowa kluczowe, które stały się podstawą do napisania opowiadania – Nowej Tajemnicy Lassego i Mai. I tak powstały: „Tajemnica pączków”, „Tajemnica restauracji i skradzionych złotych kotletów”, „Tajemnica obrazu”, „Tajemnica parku” oraz „Tajemnica zaczarowanego świecznika”.
Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią, a napisane przez nich opowiadania sprawiły jury dużo przyjemności. W rezultacie przyznano dwa I miejsca:
Grupa 1: Jakub Jankowiak, Maja Kaźmierczak, Alicja Misiorna
Grupa 2: Natasza Walotka, Maja Smakowska, Marika Droszcz
Gratulujemy!

26 października„Podwieczorek z siedem minut po północy”
Pretekstem do pierwszego w tym roku szkolnym „Podwieczorku z …” była książka autorstwa Patricka Nessa. 21 uczniów klas VI-VII biorących udział w spotkaniu miało okazję poznać kilka ciekawostek dotyczących powstania książki – historię wymyśliła bowiem brytyjska pisarka Siobhan Dowd, która zmarła na raka. Zanim przystąpiliśmy do oglądania filmu, wysłuchaliśmy historii pt: „Esben i duch dziadka” autorstwa Kim Fupz Aeksona i Evy Eriksson. Za pyszne ciasta podziękowania należą się mamie Karoliny z 6D i dwóm Amelkom z 7C. Następny „Podwieczorek z…” już w styczniu.

WRZESIEŃ

Wrzesień to miesiąc bardzo intensywnej pracy dla bibliotekarzy. To właśnie my zajmujemy się wypakowywaniem, liczeniem, stemplowaniem, wprowadzaniem na stan biblioteki oraz wypożyczaniem podręczników i zeszytów ćwiczeń. Oto kilka danych:
Wprowadzono  – 2100 nowych podręczników
Wypożyczono we wrześniu –  3500 podręczników
Większość materiałów udało się dostarczyć dzieciom i nauczycielom już w pierwszym tygodniu września. Serdecznie dziękujemy paniom z edukacji wczesnoszkolnej, na których pomoc jak co roku mogłyśmy liczyć. Ogromne dzięki również dla nauczycielek języka angielskiego.
W tym roku wrzesień był również miesiącem intensywnych zakupów. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – nasza biblioteka otrzymała aż 15 tys. złotych, w ramach których zakupiono 962 książki. Część z nich stanowiły tytuły, o które wnioskowali sami uczniowie. Zapraszamy i i zachęcamy do wypożyczania!