Biblioteka

ROK  SZKOLNY 2016/2017

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2017/2018

Materiały archiwalne

ROK SZKOLNY 2018/2019

CZERWIEC

7 czerwca – Jak nie czytam jak czytam
Po raz kolejny dołączyliśmy do akcji masowego czytania organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”. Punktualnie o godz. 10:00 chętni uczniowie klas I-VII rozpoczęli czytanie nad Jeziorem Swarzędzkim. Sprzyjała nam nawet pogoda. Pomimo zapowiedzi ulewnego deszczu, skończyło się tylko na kilku kroplach. W tym roku dzieci razem z paniami ze świetlicy przygotowały plakat. Łącznie w akcji wzięło udział 40 czytelników.

MAJ  

7 maja – 3 czerwca –  Kiermasz książek
Ostatni kiermasz w tym roku szkolnym już za nami. Kolorowanki, książeczki edukacyjne, komiksy, wydawnictwa albumowe, słowniki,encyklopedie, beletrystyka – wszystko to można było zakupić w okazyjnych cenach.

17 maja – „Podwieczorek z Dziennikiem Cwaniaczka”
Chociaż wakacje zbliżają się wielkimi krokami – chętni uczniowie z klas IV-VI zdecydowali się na spędzenie popołudnia w bibliotece. Tym razem z filmem „Dziennik Cwaniaczka” nakręconym na podstawie książek autorstwa Jeffa Kinney’a.  Tradycyjnie projekcję filmu poprzedziła prezentacja dotycząca autora, jego życia i twórczości. Przedstawiono kilka podobnych cykli książkowych, do których fani przygód Grega mogą zajrzeć. Pan Marcin przeczytał rozdział ‚”Koszmarnego Karolka” Franceski Simon. Nowością był krótki quiz, który uczniowie uzupełnili po prezentacji. Najwięcej punktów zdobyła Amelka z 6D i to w jej ręce trafiła ksiażka pt.: „Zabawy podwórkowe”. Oczywiście nie mogło zabraknąć herbatki i wiosennych przekąsek – warzyw i owoców.


21 maja – wycieczka do kina Helios w Poznaniu
Uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów w wyzwaniu Animal Challenge w ramach nagrody udali się do kina na film pt.: „Praziomek”. Bilety do kina sfinansowała Rada Rodziców.

22 maja – Dzień Praw Zwierząt
Dzień Praw Zwierząt nawiązuje do uchwalonej w 1997 roku przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Zwierzęta jako istoty żyjące, zdolne są do odczuwania cierpienia i nie mogą być traktowane jak przedmioty. Każdy człowiek powinien je szanować, zapewnić im ochronę i opiekę. Ustawa dotyczy zarówno kotów, psów, zwierząt cyrkowych jak i hodowlanych (m.in. świń, krów i kurczaków). W ten szczególny dzień biblioteka przygotowała dla uczniów zabawy – zagadki, przysłowia, krzyżówki w języku polskim i angielskim i test wiedzy. Motywem przewodnim każdego zadania były oczywiście zwierzęta. W nagrodę można było otrzymać upominki w postaci zakładek, notesów i naklejek. Natomiast za wykonanie trudniejszych zadań uczeń mógł wygrać książki.

KWIECIEŃ

1-5 kwietnia – konkurs dla uczniów klas IV -V „W poszukiwaniu wilka”
Wilk zmęczony obsadzaniem go w baśniach w roli złego charakteru zbuntował się i postanowił uciec z historii  o trzech świnkach (w przypadku klas IV) i Czerwonym Kapturku (w przypadku klas V). Uczniowie przez kilka dni, poprzez wykonywanie bardzo różnorodnych zadań próbowali odszukać krnąbrnego zwierzaka. Były krzyżówki, szyfry, poszukiwania. W końcu wilk postanowił iść na ugodę. Czwartoklasiści musieli napisać nową wersję baśni o trzech świnkach, w której to wilk będzie pozytywną postacią. Piątoklasiści natomiast mieli wykorzystać stworzonych przez siebie na zajęciach „O okrucieństwie w baśniach” bohaterów i razem z wilkiem wyruszyć po składniki na lekarstwo dla ciężko chorej królewny. W konkursie wzięło udział 6 grup 2-osobowych. Rywalizacja była bardzo wyrównana i wytypowanie najlepszych grup stanowiło dużą trudność.
I miejsce – Natasza Walotka i Marika Droszcz
II miejsce – Maja Smakowska i Natalia Wasyluk
III miejsce – Julia Sobczak i Wiktoria Niemier

1-5 kwietnia – konkurs dla uczniów klas VI-VII ” W świecie baśni”
Do konkursu-zabawy zgłosiło się 10 grup, ale do ostatniego etapu dotarło ich 8. Uczniowie na kilka dni wkroczyli w świat baśni – baśni H. Ch. Andersena, braci Grimm i Ch. Perraulta, baśni współczesnych, polskich baśni. Były krzyżówki, zaszyfrowane informacje, ukryte zadania. Należało wykazać się bystrością umysłu, dobrym okiem i … sprawnością fizyczną. Każda z grup w końcowym etapie konkursu musiała napisać baśń z wykorzystaniem stworzonych przez siebie na zajęciach „O okrucieństwie w baśniach” bohaterów. Po obserwacji tygodniowych zmagań naszych uczestników i przeczytaniu napisanych przez nich baśni – postanowiono przyznać jedno I miejsce grupie, która najlepiej pracowała i współpracowała przez cały czas konkursu.
I miejsce – Klaudia Wietrzykowska i Kaja Stefańska
Zwycięzcom gratulujemy!

MARZEC 

8, 11, 12 marca – Warsztaty dla uczniów klas I z wykorzystaniem teatru kamishibai
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem ilustracji” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Dzięki uprzejmości p. Magdy Ofierskiej-Majeran z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu filii w Swarzędzu nasi pierwszoklasiści mogli poznać historię małego ziarenka groszku, który spadł na ziemię i stał się „dorosłym groszkiem”. Po spektaklu dzieci przemieniły się w młodych ogrodników i zasadziły w przyniesionych doniczkach pachnący groszek. P. Magdzie bardzo dziękujemy za poświęcony czas – liczymy na więcej.

4 lutego – 22 marca – Animal Challenge
Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII. Na wszystkich chętnych czekały bardzo różnorodne zadania, których motywem przewodnim były zwierzęta. Najwięcej punktów (4 pkt) można było zdobyć za wykonanie zadań z granatowych pól, najmniej za zadania z pól białych (1pkt). Pola jasnoniebieskie dostarczały 2 pkt. To uczniowie decydowali jakie zadania wykonują, w jakiej kolejności i w jakim czasie. Do wyzwania przystąpiło 17 osób. Powstały piękne komiksy, opowiadania, zakładki, ogłoszenia, gry planszowe i wiele innych. Inspiracją do przygotowania konkursu był Fun Friendship Month – projekt eTwinning.

Osoby z największą liczbą punktów:
1. Amelia Rykowska – 51,5 pkt
2. Julia Sobczak – 25 pkt
3. Anna Tylska – 21,5 pkt
4. Julia Chojnicka – 21 pkt
Osoby te w nagrodę wybiorą się na wycieczkę do kina.

25-29 marca – „Tydzień z baśnią”
Już po raz trzeci w bibliotece zorganizowano tydzień tematyczny. Po komiksach i fantastyce przyszedł czas na baśnie. Większości z nas baśnie kojarzą się z historiami dla najmłodszych. Tymczasem pierwsze, klasyczne napisane m. in. przez H. Ch. Andersena były tworzone z myślą o dorosłych czytelnikach. Również dzisiaj powstają baśnie, które z powodzeniem mogą być czytane zarówno przez tych młodszych, jak i starszych. Każdy z nas odnajdzie w nich bowiem coś dla siebie.
Związku z „Tygodniem z baśnią” nasza biblioteka wzbogacona została o nowe książki. Przez cały tydzień zorganizowano dla uczniów różnego rodzaju zajęcia. Słowem: było baśniowo.

Zajęcia dla uczniów klas II„Krasnoludki w bibliotece”
Historię o „Krasnoludkach pucybutkach” Joanny Papuzińskiej wykorzystaliśmy już podczas „Tygodnia z fantastyką”. Nasi drugoklasiści zanim wyruszyli na poszukiwania ukrytych w książkach kolorowych krasnoludków, usłyszeli baśń o Królewnie Śnieżce oraz przenieśli się do Wrocławia na spotkanie m. in. z Bajkusią, Wentylem, Podróżnikiem i Skarbusiem. Poznali równiez historię imienia jednego z wrocławskich krasnoludków – Parasolnika.

Zajęcia dla uczniów klas III„W świecie baśni”
Nasi trzecioklasiści zostali zaproszeni do magicznej krainy baśni H. Ch. Andersena, braci Grimm i Ch. Perrault’a. Była opowieśc o Królewnie Śnieżce, zagadki przygotowane przez uczniów starszych klas oraz próba dopasowania ilustracji do danej historii. Na koniec uczniowie mieli okazję przemienić się w młodych czarodziejów i wysłuchać baśni ze świata Harry’go Pottera pt.: „Czarodziej i skaczący garnek”. Kto jeszcze nie czytał  „Baśni Barda Beedle’a” autorstwa J. K. Rowling, koniecznie musi do nich zajrzeć. Gorąco polecamy!

Zajęcia dla uczniów klas V, VI i VII – „O okrucieństwie w baśniach”
Wszyscy uczniowie, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w konkursach „W poszukiwaniu wilka” i „W swiecie baśni” zostali zaproszeni do biblioteki na zajęcia, w trakcie których opowiedziano im co nie co o baśniach. Zarówno tych klasycznych, jak i współczesnych. Uczniowie stworzyli również własnych bohaterów i wykazali się wyobraźnią przy wymyślaniu składników potrzebnych do wyleczenia pewnej wyjątkowo chorowitej królewny. W trakcie konkursu okaże się do czego będa potrzebne przygotowane przez uczniów materiały.

Film w bibliotece – Kino w bibliotece
W ramach kina w bibliotece wyświetlono: „Piękną i bestię” z Emmą Watson w roli Belli, „Królewnę Snieżkę” z Julią Roberts jako Złą Królową oraz „Czarownicę” z Angeliną Jolie. Łącznie 3 filmy obejrzało 46 uczniów z klas IV-VII. Na każdego czekał popcorn i soczek ufundowany przez Radę Rodziców.

Czytające przerwy – „Baśniowe przerwy”
Przez cały tydzień,  na długiej przerwie w bibliotece prezentowano współczesne wersje znanych baśni autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Patrycja, Zuzann, Amelia i Natalia z 6d przeczytały: „Kopciuszka”, „Siedmiu wspaniałych”, „Trzy obrotne świnki” i „O królewnie, która zasnęła”. Julia z 7c zaprezentowała „Rodzinę Żabickich”. Naszym lektorkom serdecznie dziękujemy.

Impreza dla uczniów klas VI-VII – „Podwieczorek z Gwiezdnym pyłem”
Neila Gaimana, autora książki pt.: „Gwiezdny pył” mieliśmy już okazję poznać na „Podwieczorku z Koraliną”. Tradycyjnie, na początku uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek o autorze, następnie wysłuchali baśni „Czarodziej i skaczący garnek” ze zbioru „Baśnie Barda Beedle’a” J. K. Rowling. Po przerwie na jedzenie, w tym pyszne ciasto upieczone przez Amelkę z 7c, nastąpiła projekcja długiego, bo trwającego prawie 2 godziny filmu. „Podwieczorek z …” zakończył się o godzinie 19:30.

LUTY

11 lutego – Pasowanie uczniów klas I na czytelnika
Po długich miesiącach oczekiwań do grona czytelników dołączyli nasi najmłodsi uczniowie. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótkie przedstawienie odegrane przez uczennice klasy 6 d: Amelię, Dominikę i Agnieszkę, które wcieliły się w role Wróżki, Czarownicy i Czerwonego Kapturka. Bohaterki narzekały na małą ilość czytających dzieci, mając jednak nadzieję, że  wkrótce może się to zmienić. Następnie uczniowie odpowiadali na zadawane im zagadki, które zostały wcześniej nagrane. Książkowych bohaterów opisywały uczennice 4 d: Maja, Marika, Natalia i Natasza, uczennice klasy 6 d: Zuzanna i Marianna oraz uczniowie klasy 7 c: Wojtek i Amelia. Zasady dotyczące korzystania z biblioteki i wypożyczania książek przybliżyły dzieciom uczennice 6 d: Patrycja i Karolina, które odegrały scenkę, wcielając się w rolę bibliotekarki i uczennicy – Zosi Literki. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie sowiej pieczątki na specjalnie przygotowanym plakacie, będącym potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku szkolnym pierwszoklasiści po raz pierwszy otrzymali imienne karty biblioteczne. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również dyplom oraz ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki. Nasi najmłodsi uczniowie solenne obiecali często do nas zaglądać. Czekamy!

14 lutego – Jedynkowa Poczta Walentynkowa
Tak jak w poprzednich latach z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej działała poczta. Można było skorzystać z papeterii i skrobnąć coś miłego do koleżanek, kolegów i nauczycieli z naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. W tym roku napisano 247 walentynek.

15 lutego – Joanna Krzyżanek w bibliotece
Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w bibliotece p. Joannę Krzyżanek – autorkę około 100 książek dla dzieci. Fantastyczną, ciepłą i niesamowicie barwnie opowiadającą „mamę” takich postaci jak: Cecylka Knedelek, Lamelia Szczęśliwa, Ignaś Ziółko, Kura Adela, Emilian Apla, czy też Rodzina Wafelków. Autorka spotkała się w bibliotece z naszymi najmłodszymi uczniami z oddziału przedszkolnego i klasami drugimi. Opowiedziała m.in. o swojej pierwszej książce, Starym Knedelkowie i zamieszkujących go mieszkańcach. Drugoklasiści z pudełek po zapałkach stworzyli różne postacie, a najmłodsi pięknie narysowali małe i duże koty. Pani Asi ogromnie dziękujemy za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że jeszcze się w jedynce spotkamy.

 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO (organizację, której celem jest m.in. wzbudzanie szacunku wobec praw człowieka) w 1999 roku. Data ta miała upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1952 roku w Bangladeszu. Wtedy to zginęło 5 studentów Uniwersytetu biorących udział w demonstracji, w której domagano się ustanowienia języka bengalskiego językiem urzędowym. W tym roku również postanowiliśmy zaakcentować ten wyjątkowy dzień. Na uczniów odwiedzających bibliotekę czekały rożnego rodzaju zadania. Należało m.in. rozszyfrować znaczenie przysłów, związków frazeologicznych i wyrazów pochodzących z języka obcego. Wskazać synonimy i antonimy. Natomiast dla najmłodszych przygotowano zagadki dotyczące liter. W nagrodę można było wybrać sobie nagrodę – zakładkę, ekslibris, kalendarze, naklejki.

 

STYCZEŃ

4 stycznia – „Podwieczorek z Bellą i Sebastianem”
Na drugi „Podwieczorek z …” w tym roku szkolnym zostali zaproszeni uczniowie klas IV, V i VI. Przygotowana prezentacja dotyczyła Cécile Aubry – autorki historii o młodym chłopcu i jego psie oraz innych „psich” książek, które warto przeczytać.  Wspólnie z dziewczynkami z 4D i 5D przeczytaliśmy dwa pierwsze rozdziały „Pamiętnika grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. W ramach poczęstunku serwowano owoce oraz ciasto marchewkowe i inne słodkości. Przyznajemy się, że tym razem na naszym stole pojawiły się również chipsy. Do zobaczenia w marcu na kolejnym „Podwieczorku z …”.

9 stycznia – „Chotomska w bibliotece”
Na ostatnie spotkanie w ramach projektu „Poznaję Chotomską” zostali zaproszeni uczniowie klas III, którzy wykonali ilustracje do wybranych przez siebie wierszy poetki. Dzieci wzięły udział w krótkim konkursie, sprawdzającym ile udało się zapamiętać z zajęć w bibliotece. Wybrano również najlepszą pracę wystawy.
Oto wyniki:
Konkurs „Znam Chotomską” – I miejsce zajęła Nicole Koszyczarek
Najlepsza praca wystawy – Złoty Laur otrzymała również Nicole Koszyczarek.

10 stycznia – „Szkolne bestsellery”
W grudniu wszyscy chętni uczniowie poprzez wypełnienie odpowiedniej karty, na której należało podać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz krótkie streszczenie i recenzję, wzięli udział w tworzeniu szkolnej listy bestsellerów. Wytypowano dziesięć najciekawszych tytułów 2018 roku. Dyplomy i nagrody otrzymali twórcy najbardziej interesujących recenzji – Amelia Rykowska, Julia Żminkowska i Wiktoria Karwowska.
29 styczniaDzień Składanki i Łamigłówki
Rozwiązywanie łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. 29 stycznia chętni uczniowie mieli okazje zmierzyć się z różnymi „książkowymi” łamigłówkami. Były m.in. zagadki, puzzle, rebusy, krzyżówki do tworzenia i rozwiązywania. Łącznie przygotowano 103 różnego rodzaju zadania. Wszystkie zostały rozwiązane.

 

GRUDZIEŃ

6 grudnia„Mikołajkowe czytanie”
Już po raz kolejny przybył do naszej szkoły Mikołaj, aby w tym wyjątkowym dniu spotkać się z najmłodszymi uczniami jedynki. Były rozmowy, prezenty i oczywiście świąteczna opowieść – a właściwie dwie. Zerówka oraz klasy I i II wysłuchały opowiadania Joanny Papuzińskiej „Co mówił Foksio”, natomiast klasy III miały okazję poznać historię autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: „Idealne święta”. Mikołaj był bardzo zadowolony ze spotkania z naszymi uczniami, chwaląc ich za bardzo grzeczne zachowanie. Obiecał, że odwiedzi nas w przyszłym roku. Już nie możemy się doczekać.

11 grudnia„Chotomska w bibliotece”
Podczas kolejnego spotkania w bibliotece, uczniowie klasy III a i III b zapoznali się z kilkoma wierszami Wandy Chotomskiej  ze zbioru „Podróże po piórze”. Zaprzyjaźniony z biblioteką p. Marcin zaprezentował: „Makaron”, „Muchy w nosie”, „Łyżkę”, „Dlaczego ryby rozmów nie wiodą?” oraz „Dlaczego cielę ogonem miele?”. Trzecioklasiści z uwagą i rozbawieniem wysłuchali wierszy, a następnie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które sprawdziły ich pamięć.

13 grudnia„Moja wymarzona biblioteka”
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja wymarzona biblioteka” zostali zaproszenie na wernisaż. Ze względu na bardzo dużą ilość prac (36) i ograniczoną przestrzeń naszej czytelni, odbyły się dwie uroczyste wystawy. W jednej wzięli udział uczniowie klasy II a, w drugiej klasy II b i III b. Było wręczenie  dyplomów i nagród, głosowanie na najlepszą pracę wystawy oraz tradycyjnie ciasteczka i szampan Piccolo.
Lista nagrodzonych:
Klasa II a
I miejsce – Olivia Klaszczyńska
II miejsce – Amelia Paszkowiak
III miejsce – Kinga Błaszczak
Klasa II b
I miejsce – Paulina Hoedt
II miejsce – Olin Grzymkowski
III miejsce – Magdalena Taterka
Klasa III b
I miejsce – Oliwia Dulewicz
Złoty Laur, czyli nagrodę za najlepszą pracę wystawy otrzymała Zosia Lewanowska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

17 grudnia – „Świąteczne czytające przerwy”
Przez cały poniedziałek, na każdej przerwie w czytelni biblioteki, uczennice klas VII i VIII czytały „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”. Można było usłyszeć następujące historie: „Stajenkę pod pięcioma gwiazdkami” Grzegorza Kasdepke, „W oczekiwaniu na choinkę” Beaty Ostrowickiej”, „Co mówił Foksio” Joanny Papuzińskiej, „Podłużną paczkę” Pawła Beręsewicza, „Wigilię na dwa łóżka” Barbary Stenki oraz „Idealne święta” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Czytające przerwy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Maja i Natasza z IV d nie opuściły żadnej świątecznej historii. Podziękowania dla naszych wspaniałych lektorek: Darii, Julii i dwóch Martyn z VIII a oraz Julii i dwóch Amelii z VII c.

18 grudnia – „Na tropie wielkich artystów”
Pierwszy w tym roku szkolnym konkurs z cyklu „Na tropie…” wymagał od uczniów klas VI i VII przeczytania trzech książek z serii „Nazywam się…”. Tym razem należało zapoznać się z postacią Williama Shakespeare’a, Vincenta van Gogha oraz Fryderyka Chopina. O 16:35 uczniowie przystąpili do konkursu, który składał się z dwóch części. Pierwszą stanowił test zawierający 19 pytań, którego celem było sprawdzenie czy książki zostały przeczytane. Dopiero jego napisanie umożliwiało przystąpienie do kolejnej części, która polegała na wykonywaniu bardzo różnorodnych zadań zlecanych przez przedstawicieli różnych sztuk ukrytych w trzech salach: muzycznej, plastycznej i teatralnej. I tak należało m.in. przebrać się w mieszkańca szesnastowiecznej Anglii, odegrać fragment „Romea i Julii”, zaśpiewać pieśń Fryderyka Chopina „Życzenie”, a następnie zagrać ją na kieliszkach wypełnionych wodą, narysować obraz w stylu van Gogha, odszukać ukryte reprodukcje jego dzieł. Uczniowie musieli również wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w Internecie i księgozbiorze biblioteki. Konkurs-zabawa zakończył się o godzinie 20:00. Ogromne podziękowania dla Martyny z VI a i dwóch byłych uczennic naszej szkoły: Marysi i Kornelii za pomoc przy konkursie.
Oto najlepsze drużyny:
I miejsce – Amelia Rykowska, Patrycja Walkowiak, Wiktoria Seidlitz
II miejsce – Julia Smolińska, Amelia Wiecheć, Amelia Soberska
III miejsce – Julia Kuźmenko, Maja Nawrocka, Weronika Długosz

 

LISTOPAD
5 listopadaDzień Postaci z Bajek
Dla uczniów, którzy odwiedzili bibliotekę w poniedziałek 5 listopada czekała niespodzianka. Zabawa, w której można było wykazać się znajomością bohaterów bajek. Dodatkowo dla uczniów klas II-V czekała tzw. Bumbajka. Kto zdecydował się na przebicie balona z ukrytym numerem, wypożyczał kryjąca się pod nim bajkę.

16 listopada„Chotomska w bibliotece”
Uczniowie klasy III a i III b zostali zaproszeni do biblioteki, aby zapoznać się z osobą i twórczością Wandy Chotomskiej. W formie zabawy przypomnieliśmy sobie poprzednich bohaterów naszych spotkań – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę i Joannę Papuzińską. Trzecioklasiści bardzo dobrze pamiętali prezentowane wcześniej wiersze. Było kilka słów o niedawno zmarłej poetce, a także okazja do posłuchania jednej z jej rymowanych opowieści pt.: „Tadek Niejadek”. W grudniu czeka nas jeszcze jedno spotkanie,  z kolejnymi wierszami Wandy Chotomskiej.

20 listopada – 20 grudnia –  Kiermasz książek
Pierwszy w tym roku szkolnym kiermasz książek skierowany był głównie do młodszych uczniów. Na wszystkich zainteresowanych czekały kolorowanki, książeczki edukacyjne, bajeczki, wycinanki i wiele innych. Wszystko w bardzo okazyjnej cenie.

29 listopada„Andrzejki w bibliotece”
Po sukcesie ubiegłorocznych Andrzejek, również i w tym roku 29 listopada można było wywróżyć sobie jedną z nowości. Z przygotowanych w szarym papierze 100 książek wywróżono aż 96. Mamy nadzieję, że dostarczą uczniom dużo radości.

PAŹDZIERNIK

Już od 1999 roku na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku święto obchodzone było pod hasłem „Książka to przyszłość”. Do obchodów po raz kolejny przyłączyła się nasza biblioteka organizując różnego rodzaju działania mające na celu promowanie czytelnictwa, ale również samej biblioteki.

1-5 październikaSłodki Bohater
Codziennie na tablicy w bibliotece pojawiały się krótkie charakterystyki różnych bohaterów literackich. Zadaniem uczniów było odgadnięcie ich imion i nazwisk. Za poprawną odpowiedź można było otrzymać słodką przekąskę. Udało się rozszyfrować  72 bohaterów.

4 październikaWybory do Samorządu Uczniowskiego
Już po raz drugi czytelnia naszej biblioteki zamieniła się w lokal wyborczy. Wybory przebiegły bez jakichkolwiek zakłóceń. Specjalnie powołane komisje pracowały od godz. 8:00 do godz. 16:00. W głosowaniu wzięło udział 440 uczniów, którzy na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wybrali Wiktorię Marchlewską.

8-16 październikaJedynka listy i kartki pisze
Kolejna edycja naszej akcji już za nami.  Tradycyjnie w bibliotece na wszystkich uczniów czekała specjalnie przygotowana papeteria. W tym roku szkolnym można było również pisać listy do SP nr 2 i SP nr 3. Pomimo wprowadzonych limitów – każdy uczeń mógł napisać tylko jeden list dziennie – w przypadającym 18 października Dniu Listonosza dostarczono adresatom ponad 250 listów.

19 październikakonkurs-zabawa „Bajki od starszaków”
13 uczniów klas VI-VII wzięło udział w konkursie, którego celem było poznanie bajki jako gatunku literackiego. Po wykonaniu kilku zadań, w trakcie których m.in. należało odszukać ukryte w książkach litery, rozmieszczone na terenie szkoły tytuły bajek Ignacego Krasickiego i Jana Brzechwy, czy też ogromną księgę z bajkami La Fontaine’a – uczniowie przystąpili do najważniejszego zadania. Końcowym etapem konkursu, który podlegał ocenie, było samodzielne wybranie bajki i przeczytanie jej naszym najmłodszym uczniom. I tak zerówkowicze mieli okazję usłyszeć następujące historie: : „O wilku, który chciał zmienić kolor”, „Być jak tygrys”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Pan Brumm obchodzi urodziny”, „Przytul mnie”.
Wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze. Konkurs jednak wymaga wyłonienia zwycięzców. I miejsce zajęły Natalia Wojsław i Zuzanna Klamerek.

25 październikakonkurs-zabawa „Nowa Tajemnica Lassego i Mai”
Do uczniów klasy IV-V skierowany był konkurs, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wszystkimi detektywistycznymi książkami dostępnymi w naszej bibliotece. W tym celu na cały dzień sami przemienili się w detektywów, poszukujących rożnego rodzaju wskazówek potrzebnych do wykonania 7 zadań. W trakcie ich realizacji gromadzili 3 słowa kluczowe, które stały się podstawą do napisania opowiadania – Nowej Tajemnicy Lassego i Mai. I tak powstały: „Tajemnica pączków”, „Tajemnica restauracji i skradzionych złotych kotletów”, „Tajemnica obrazu”, „Tajemnica parku” oraz „Tajemnica zaczarowanego świecznika”.
Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią, a napisane przez nich opowiadania sprawiły jury dużo przyjemności. W rezultacie przyznano dwa I miejsca:
Grupa 1: Jakub Jankowiak, Maja Kaźmierczak, Alicja Misiorna
Grupa 2: Natasza Walotka, Maja Smakowska, Marika Droszcz
Gratulujemy!

26 października„Podwieczorek z siedem minut po północy”
Pretekstem do pierwszego w tym roku szkolnym „Podwieczorku z …” była książka autorstwa Patricka Nessa. 21 uczniów klas VI-VII biorących udział w spotkaniu miało okazję poznać kilka ciekawostek dotyczących powstania książki – historię wymyśliła bowiem brytyjska pisarka Siobhan Dowd, która zmarła na raka. Zanim przystąpiliśmy do oglądania filmu, wysłuchaliśmy historii pt: „Esben i duch dziadka” autorstwa Kim Fupz Aeksona i Evy Eriksson. Za pyszne ciasta podziękowania należą się mamie Karoliny z 6D i dwóm Amelkom z 7C. Następny „Podwieczorek z…” już w styczniu.

WRZESIEŃ

Wrzesień to miesiąc bardzo intensywnej pracy dla bibliotekarzy. To właśnie my zajmujemy się wypakowywaniem, liczeniem, stemplowaniem, wprowadzaniem na stan biblioteki oraz wypożyczaniem podręczników i zeszytów ćwiczeń. Oto kilka danych:
Wprowadzono  – 2100 nowych podręczników
Wypożyczono we wrześniu –  3500 podręczników
Większość materiałów udało się dostarczyć dzieciom i nauczycielom już w pierwszym tygodniu września. Serdecznie dziękujemy paniom z edukacji wczesnoszkolnej, na których pomoc jak co roku mogłyśmy liczyć. Ogromne dzięki również dla nauczycielek języka angielskiego.
W tym roku wrzesień był również miesiącem intensywnych zakupów. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – nasza biblioteka otrzymała aż 15 tys. złotych, w ramach których zakupiono 962 książki. Część z nich stanowiły tytuły, o które wnioskowali sami uczniowie. Zapraszamy i i zachęcamy do wypożyczania!